AlertAtomEnergetyka

Niemieccy naukowcy chcą powrotu atomu

Atom. Fot: Pixabay

Atom. Fot: Pixabay

Według portalu dziennika Welt, dwudziestu niemieckich naukowców domaga się od Berlina odejścia od rezygnacji z elektrowni jądrowych. Argumentują oni, że to proekologiczna postawa, adekwatna przy obecnych napięciach energetycznych.

– Żądamy natychmiastowego zaprzestania wycofywania się z energii jądrowej – zaapelowało w swojej deklaracji dwudziestu naukowców zajmujących się dziedzinami technologicznymi i ekonomicznymi. Ich zdaniem dalsze funkcjonowanie elektrowni jądrowych powinno zapewnić zasilanie i dobrobyt w Niemczech – jako trzeci filar ochrony klimatu (obok słońca i wiatru).

Według naukowców, rezygnacja z atomu przyniesie zagrożenie gospodarcze. – Rosnące ceny energii i spadające bezpieczeństwo dostaw zagrażają konkurencyjności i dobrobytowi – twierdzą.

Jeśli pod deklaracją uda im się zebrać co najmniej 50 tys. podpisów, będą mogli przedstawić swoje żądania przed komisją ds. petycji w Bundestagu – informuje dziennik Welt, który jako pierwszy dotarł do dokumentu.

Cele klimatyczne

Wycofywanie się Niemiec z energii jądrowej spowolni osiągnięcie zamierzonych celów klimatycznych, ponieważ do zapewnienia energii elektrycznej potrzebny będzie powrót do energetyki węglowej, co ma już miejsce, jak zauważają naukowcy. Przekonują, że energia jądrowa przeżywa swój rozkwit na całym świecie, a w obliczu zmian klimatycznych i kryzysu energetycznego wiele krajów w coraz większym stopniu z niej korzysta.

– Żądania, aby elektrownie jądrowe działały dłużej, cofają nas wstecz – twierdzi Nina Scheer (SPD), rzeczniczka ds. polityki energetycznej. – Każdy, kto wzywa do energii jądrowej, jest za opóźnieniem transformacji energetycznej – dodała Scheer podkreślając, że należy rozwijać energię odnawialną.

Business Insider/Jakub Sadowski

Francuski EDF ponosi straty przez korozję reaktorów


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X