BezpieczeństwoOnetOpinieWykop

Tepper: Nowa prorosyjska partia w Niemczech wzywa do dialogu z Rosją i porzucenia Ukrainy

Niemcy flaga parlament

Bundestag. Fot. Max Pixels

– W Niemczech powstała nowa prorosyjska partia z lewicowym programem gospodarczym i konserwatywnym podejściem do polityki migracyjnej. Na jej czele stanęła polityczka znana doskonale niemieckim wyborcom, Sahra Wagenknecht, której stronnictwo ma niemałe poparcie oraz wielkie ambicje polityczne – pisze Patrycja Anna Tepper z Instytutu Zachodniego w BiznesAlert.pl.

  • Sojusz Sahry Wageknecht (BSW) na jedną z głównych osi swojego programu wybrał pacyfizm, rozumiany jako wstrzymanie pomocy militarnej dla Ukrainy.
  • Należy wspomnieć, że Wageknecht już w 2014 roku przekonywała, że należy zaakceptować aneksję Krymu przez Rosję, a także wyrażała także zrozumienie dla obaw Rosji wobec NATO.
  • BSW w większości sondaży osiąga poparcie w wysokości ok. 14 procent na poziomie federalnym.

Sojusz Sahry Wageknecht (BSW) na jedną z głównych osi swojego programu wybrał pacyfizm, rozumiany jako wstrzymanie pomocy militarnej dla Ukrainy. Jak podały media w dostępnym dla nich programie europejskim partii, znalazł się zapis: „Aby zmotywować Rosję do rozpoczęcia negocjacji, w tej sprawie należy zaproponować natychmiastowe zaprzestanie wszelkiego eksportu broni na Ukrainę”.

Stanowisko to wywołało falę komentarzy o polityce korzystnej dla Rosji, którą w Niemczech chce popularyzować obok AfD (Alternative für Deutschland) teraz również BSW.

Fala krytyki

– Ktokolwiek będzie przedłużonym ramieniem Moskwy + sługą Putina, nie zaprowadzi pokoju, a raczej przedłuży wojnę + podpali całą Europę Wschodnią – napisał na portalu X Michael Roth, proukraiński polityk z SPD, komentując program BSW.

W podobnym krytycznym tonie wypowiadał się również wybitny historyk zajmujący się Europą Wschodnią, prof. Karl Schlögel. – Wraz z AfD jesteście głosem Putina w Niemczech – powiedział, kierując słowa do BSW. Dla tego prominentnego naukowca negatywny stosunek Wageknecht do siłowego zwalczania Putina jest absurdalny. Zauważył, że Hitlera pokonano środkami militarnymi i Rosji również należy przeciwstawić się siłą.

Sprzeciw wobec wspierania Ukrainy

Należy wspomnieć, że Wageknecht już w 2014 roku przekonywała, że należy zaakceptować aneksję Krymu przez Rosję, a także wyrażała także zrozumienie dla obaw Rosji wobec NATO. Sama zresztą jest przeciwniczką Sojuszu, o którym mówiła, że powinien być rozwiązany.

W trakcie wojny w Ukrainie wspólnie z Alice Schwarzer opublikowała „Manifest na rzecz pokoju”, który ukazał się 10 lutego 2023 roku. W dokumencie wezwano kanclerza Olafa Scholza, aby „zatrzymał eskalację dostaw broni”. Sojusz Sahry Wageknecht promuje dalej to stanowisko, odrzucając pomoc militarną dla  Ukrainy.

Wydaje się to jeden z głównych punktów programu BSW, podnoszony na każdym spotkaniu i w kontaktach z mediami. Partia ta krytykuje także sankcje nałożone na Rosję w związku z agresją na Ukrainę oraz wzywa do rozsądku i powrotu do współpracy energetycznej z Rosją.

Ambitne plany i realne szanse

BSW w większości sondaży osiąga poparcie w wysokości ok. 14 procent na poziomie federalnym. W Turyngii (środkowe Niemcy) może liczyć nawet na 17 procent, co sprawia, że w kraju związkowym trudno będzie uformować koalicję rządzącą bez udziału AfD. W landzie, gdzie jest tak wysokie poparcie dla Sojuszu Sahry Wageknecht, AfD utrzymuje notowania nadal na poziomie powyżej 30 procent, co podważa tezę o możliwości znacznego osłabienia partii przez BSW.

Wageknecht zapowiedziała także start w wyborach do Europarlamentu, a dwaj główni kandydaci – Fabio de Masi (były poseł die Linke) oraz Thomas Geisel (wcześniejzwiązany z SPD) to także politycy słynący z prorosyjskich wypowiedzi.

Biorąc pod uwagę kumulację wyborczą w Niemczech w 2024 roku i duże poparcie dla partii prorosyjskich, sytuacja związana z pomocą militarną dla RFN oraz podejście do Rosji są obszarami o potencjale do zmiany społecznego poparcia. Już teraz 32 procent ankietowanych Niemców uważa, że rząd federalny powinien podjąć wysiłki w celu wznowienia importu gazu i ropy z Rosji.

Tepper: Gazprom miał zarabiać krocie dzięki niemieckiej wizji polityki klimatycznej na wodorze


Powiązane artykuły

Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

USA naciskają na Hiszpanie by zwiększyła prawie pięciokrotnie wydatki na obronność

Szef dyplomacji USA Marco Rubio naciskał podczas spotkania w Waszyngtonie na swojego hiszpańskiego odpowiednika Jose Manuela Albaresa, by Hiszpania zwiększyła...
Rafineria PCK w Schwedt

Niemiecka rafineria truje? Polska domaga się dostępu do danych, których Berlin nie udostępnił

Na mocy niemieckiego specpozwolenia rafineria Schwedt może emitować dwutlenek siarki przekraczając nawet pięciokrotnie unijne normy. Minister Hennig-Kloska zwróciła się do...

Udostępnij:

Facebook X X X