Niemcy chcą, aby były kanclerz Schroeder opuścił Gazprom i Rosnieft

25 lutego 2022, 11:58 Alert

Sekretarz generalny niemieckiej partii socjaldemokratycznej SPD wezwał byłego kanclerza do niej należącego do porzucenia stanowisk w Gazpromie i Rosniefcie w obliczu wojny na Ukrainie.

Schroeder
Gerhard Schroeder i Władimir Putin. Fot. Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej

Sekretarz Kevi Kuehnert ocenił, że zatrudnienie Schroedera w firmach rosyjskich w obliczu inwazji rosyjskiej na Ukrainie to „absurd” i wezwał go do natychmiastowego zrzeczenia się tych synekur. Były kanclerz w okresie przewodzenia rządowi Niemiec doprowadził do rozpoczęcia realizacji projektu gazociągu Nord Stream 1 a po zakończeniu kariery politycznej lobbował za interesami Rosji między innymi poprzez promocję spornego projektu Nord Stream 2.

– Z mojego punktu widzenia i większości z nas powinien wycofać się dawno temu – powiedział Kuehnert w telewizji niemieckiej cytowany przez RND. Jako przykład przesdstawił byłego kanclerza Austrii Christiana Kerna, który zrezygnował z zatrudnienia w RZD, Kolejach Rosyjskich.

Również hanowerska partia chadecka CDU domaga się rezygnacji Schroedera. Zasiada on w radzie nadzorczej Rosnieftu, a także pełni zarządcze stanowiska w spółkach projektów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Jest również członkiem rady nadzorczej Gazpromu.

RND/Deutsche Presse Agentur/Wojciech Jakóbik