Niemcy chcą stworzyć państwowe zapasy gazu

27 stycznia 2022, 10:00 Alert
reichstag Niemcy Berlin
fot. Wikipedia/CC

Niemcy rozważają utworzenie kontrolowanych przez rząd magazynów gazu ziemnego, które mają zapobiec kolejnemu niedoborowi błękitnego paliwa w przyszłości – powiedział minister gospodarki Robert Habeck.

W jego opinii inną opcją jest też stworzenie regulacji prawnych, które zobligowałyby operatorów magazynów gazu do utrzymywania odpowiedniej rezerwy gazu w magazynach. Takie prawo od kilku lat obowiązuje w Polsce. Przepisy te były swego czasu krytykowane przez niektórych ekspertów i polityków.

– Problem musi zostać rozwiązany do przyszłej zimy. Nie możemy znaleźć się w obecnej sytuacji ponownie. To byłoby naprawdę zaniedbanie – powiedział Habeck w środę w niższej izbie niemieckiego parlamentu.

Europa poszukuje sposobów uniknięcia powtórki kryzysu, który ogarnął region tej zimy, w obliczu niebezpiecznie uszczuplonych zapasów i ograniczonych dostaw z Rosji, które doprowadziły do ​​rekordowych cen energii.

Prawie 30 procent niemieckich pojemności magazynowych gazu należą do Gazpromu, który w obecnym sezonie grzewczym nie wypełnił magazynów odpowiednią ilością surowca na zimę.

Bloomberg/Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Bandyterka Gazpromu w magazynach Europy