AlertEnergetykaEnergia elektrycznaOZEŚrodowisko

Niemcy chcą zbudować prawie 2 GW farm wiatrowych na polskim morzu

Źródło: balticwind.eu

Źródło: balticwind.eu

Niemiecki koncern RWE ubiega się o pozwolenie na morską farmę wiatrową w Polsce. Inwestycja ma wykorzystywać najnowsze technologie i mieć moc do 1,8 GW.

Niemiecki koncern RWE stara się o pozwolenie na budowę farmy wiatrowej na polskim morzu. To kolejna inwestycja firmy w offshore. Pierwsza farma wiatrowa RWE w Polsce, to projekt Baltica II

– RWE chce wesprzeć transformację energetyczną Polski. Obecnie rozwijamy nasz pierwszy w polskiej części Morza Bałtyckiego projekt offshore – F.E.W. Baltic II. Miło mi też poinformować, że złożyliśmy już wnioski na pozwolenia lokalizacyjne dla pięciu morskich farm wiatrowych, a następne zostaną złożone niebawem – poinformował dyrektor RWE Renewables Sven Utermöhlen.

Pierwsza farma wiatrowa RWE w Polsce to projekt Baltica II, a teraz pojawiają się propozycje kolejnych dla tego sektora energetyki. RWE złożyło pięć wniosków na pozwolenie na budowę, wszystkie dotyczą innej lokalizacji na Morzu Bałtyckim. Firma zakład synergię, czyli połączenie z bazą Baltica II w Ustce. Jak podaje koncern, powstanie farm pozwoli na złożenie Polsce oferty na konkurencyjną cenowo, zieloną energię elektryczną.

– Jesteśmy w doskonałej pozycji do rozwoju projektu Sharco Duo i innych morskich farm wiatrowych, o realizację których również się ubiegamy, wspierając jednocześnie lokalny przemysł i tworząc nowe, przyszłościowe miejsca pracy. Dodatkowo, będziemy wspierać lokalne prace badawcze i szeroko dzielić się zdobytą wiedzą na temat innowacyjnych technologi – powiedział Grzegorz Chodkowski, wiceprezes wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables.

Strategia RWE zakłada, że budowa farmy ma odbyć się jak najmniejszym kosztem dla środowiska. Koncern informuje, że zamierza użyć fundamentów o niskim natężeniu hałasu oraz wykorzystanie tych recyklingowalnych. Farma ma się nazywać Sharco Duo, a rozpoczęcie eksploatacji planuje się na 2028 rok. Farma będzie mogła wyprodukować energię elektryczną pokrywającą roczne zapotrzebowanie 11 milionów Polaków.

RWE/Maria Andrzejewska 

Sieć przestaje nadążać za rozwojem OZE w Polsce


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X