Niemcy chcą zbudować prawie 2 GW farm wiatrowych na polskim morzu

26 października 2022, 12:30 Alert

Niemiecki koncern RWE ubiega się o pozwolenie na morską farmę wiatrową w Polsce. Inwestycja ma wykorzystywać najnowsze technologie i mieć moc do 1,8 GW.

Źródło: balticwind.eu
Źródło: balticwind.eu

Niemiecki koncern RWE stara się o pozwolenie na budowę farmy wiatrowej na polskim morzu. To kolejna inwestycja firmy w offshore. Pierwsza farma wiatrowa RWE w Polsce, to projekt Baltica II

– RWE chce wesprzeć transformację energetyczną Polski. Obecnie rozwijamy nasz pierwszy w polskiej części Morza Bałtyckiego projekt offshore – F.E.W. Baltic II. Miło mi też poinformować, że złożyliśmy już wnioski na pozwolenia lokalizacyjne dla pięciu morskich farm wiatrowych, a następne zostaną złożone niebawem – poinformował dyrektor RWE Renewables Sven Utermöhlen.

Pierwsza farma wiatrowa RWE w Polsce to projekt Baltica II, a teraz pojawiają się propozycje kolejnych dla tego sektora energetyki. RWE złożyło pięć wniosków na pozwolenie na budowę, wszystkie dotyczą innej lokalizacji na Morzu Bałtyckim. Firma zakład synergię, czyli połączenie z bazą Baltica II w Ustce. Jak podaje koncern, powstanie farm pozwoli na złożenie Polsce oferty na konkurencyjną cenowo, zieloną energię elektryczną.

– Jesteśmy w doskonałej pozycji do rozwoju projektu Sharco Duo i innych morskich farm wiatrowych, o realizację których również się ubiegamy, wspierając jednocześnie lokalny przemysł i tworząc nowe, przyszłościowe miejsca pracy. Dodatkowo, będziemy wspierać lokalne prace badawcze i szeroko dzielić się zdobytą wiedzą na temat innowacyjnych technologi – powiedział Grzegorz Chodkowski, wiceprezes wiceprezes Offshore Development Poland w RWE Renewables.

Strategia RWE zakłada, że budowa farmy ma odbyć się jak najmniejszym kosztem dla środowiska. Koncern informuje, że zamierza użyć fundamentów o niskim natężeniu hałasu oraz wykorzystanie tych recyklingowalnych. Farma ma się nazywać Sharco Duo, a rozpoczęcie eksploatacji planuje się na 2028 rok. Farma będzie mogła wyprodukować energię elektryczną pokrywającą roczne zapotrzebowanie 11 milionów Polaków.

RWE/Maria Andrzejewska 

Sieć przestaje nadążać za rozwojem OZE w Polsce