Niemcy: Dodatkowy gigawat energii z wiatraków na lądzie

16 sierpnia 2017, 12:30 Alert

Niemcy zwiększą zdolność do produkcji energii elektrycznej, pochodzącej z lądowych elektrowni wiatrowych – podaje Reuters. Zakończyła się druga w tym roku aukcja w tej sprawie. Dzięki temu moc wytwórcza zwiększy się nawet o gigawat.

Wiatrak

W tym roku niemiecki regulator Bundesnetzagentur po raz pierwszy przeprowadził aukcję dla energetyki wiatrowej na lądzie. Pierwsza odbyła się w marcu, teraz zakończyła się druga. Przyznano 67 licencji na produkcję energii za pomocą lądowych turbin wiatrowych.

– W drugiej rundzie przeciętna cena kilowatogodziny spadła o ponad jednego eurocenta za kilowatogodzinę – powiedział szef Bundesnetzagentur Jochen Homann.

Większość inwestycji powstanie we wschodniej części Niemiec. System aukcyjny ma w założeniu faworyzować kooperatywy obywateli, a nie dużych operatorów komercyjnych. Ma to zapewnić większą akceptację inwestycji ze strony mieszkańców.

W tym roku ma się odbyć jeszcze jedna runda aukcji.

W 2016 roku 32 proc. zużywanej w Niemczech energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Do 2025 ten odsetek ma wzrosnąć do 40-45 proc.

Wójcik: Niemcy węglem brunatnym stoją. I stać będą

Reuters/Maciej Wapiński