Pierwszy spadek emisji CO2 w Niemczech od pięciu lat

3 kwietnia 2019, 06:15 Alert
Zanieczyszczenia, emisje, dym

Niemiecka minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa reaktorów jądrowych Svenja Schulze poinformowała o pierwszym spadku emisji CO2 od 5 lat.

Największa gospodarka w Europie, która w większości bazuje na energii z węgla, energii jądrowej oraz OZE, zmniejszyła emisję zanieczyszczeń o 4,2 procent, w 2018 roku, w porównaniu do 2017 roku. W ubiegłym roku Niemcy wygenerowały 868,7 milionów ton CO2, co stanowi 38 milionów ton mniej niż w 2017 roku.

Przyczyną tej sytuacji była łagodna zima, która nie wymagała od obywateli Niemiec intensywnego ogrzewania domów. Minister środowiska wskazała jednocześnie, że jej kraj wygenerował więcej energii z wiatru i słońca, aniżeli z węgla, gazu i ropy. Odnotowano także niewielką redukcję gazów cieplarnianych w sektorze transportu.

Berlin obecnie dąży do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 55 procent do 2030 roku, w porównaniu do emisji z 1990 roku. Rząd Niemiec pracuje obecnie na projektem ustawy, która może ustanowić prawnie wiążące cele redukcji emisji dla wszystkich sektorów gospodarki.

The Local.de/Patrycja Rapacka