Rząd federalny spodziewa się częściowego zmniejszenia produkcji w rafineriach PCK Schwedt i Total Leuna, gdy z końcem roku wejdzie w życie embargo na rosyjską ropę. Niemcy jak i Polska deklarowały zakończenie dostaw z Rosji w ramach unijnych sankcji, które zakazują importu produktów ropopochodnych z Rosji.
Obie niemieckie rafinerie położone na wschodzie tego kraju czerpały z dostaw rosyjskiej ropy przez rurociąg “Przyjaźń”.
– Zastąpienie ropy z Rosji innymi dostawami byłoby zdaniem rządu federalnego „trudne, ale możliwe do zrealizowania” – wynika z odpowiedzi rządu federalnego na pytanie grupy parlamentarnej CDU/CSU w Bundestagu. Rząd federalny przyznaje w nim jednak również, że nie można wykluczyć lokalnych, tymczasowych wąskich gardeł w dostawach i wzrostu cen. – podaje regionalna gazeta Märkische Oderzeitung.
Rafineria PCK, która przerabia obecnie rocznie 10-12 mln ton ropy naftowej na benzynę, olej napędowy, parafinę, olej opałowy i bitum, będzie miała od 1 stycznie tylko dostęp do dostaw ropy przez rurociąg PCK Rostock-Schwedt, którym można tłoczyć od 5 do 6,8 mln ton ropy naftowej rocznie. Rząd niemiecki stara się o zorganizowanie dodatkowych dostaw ropy z Kazachstanu i przez Gdańsk, na razie bez skutków.
Prawdopodobne jest, że region Niemiec wschodnich w tym także Berlin będzie potrzebował dodatkowych ilości benzyny i innych olejów napędowych, które będą musiały być dostarczane spoza tego terenu.
Aleksandra Fedorska
Fedorska: Wszystkie bajki wokół niemieckiej Rafinerii Schwedt (REPORTAŻ)