AlertEnergetykaGaz.InfrastrukturaInnowacje

Niemcy chcą zbudować sieć wodorociągów. Szczegóły pojawią się przed wakacjami

Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik

Molekuła wody, z której można pozyskać wodór. Fot. Freepik

Federalny minister gospodarki Robert Habeck z Partii Zielonych ogłosił, że jeszcze przed wakacjami rząd i operatorzy sieci gazowych w Niemczech uzgodnią warunki, na których zostanie uruchomiona ogólnokrajowa sieć wodorociągów.


Habeck przyznał, że obecnie zielonego wodoru jeszcze nie ma, ale za 5-6 lat produkcja wodoru będzie wystarczająca. – Energia elektryczna, która nie będzie generowana przez wiatr i słońce, w przyszłości będzie powstawać w elektrowniach wodorowych i elektrowniach zdolnych do przetwarzania wodoru – powiedział Habeck.

– Szczegóły zostaną przedstawione w drugiej połowie roku. Pierwsza aukcja na moce elektrowni wodorowych j jest planowana na koniec tego roku – cytuje słowa ministra publiczna stacja radiowo-telewizyjna Notrddeutscher Rundfunk (NDR).

Minister przytoczył jako przykład elektrownię nadmorską w Kilonii, która jest zasilana gazem i ma zostać przestawiona na wodór. Od 2035 roku będzie produkować z niego energię elektryczną i ciepło. Tak mają się przestawić kolejne elektrociepłownie w Niemczech.

Odwiedzając stolicę landu Szlezwik-Holsztyn, Kilonię, gdzie Habeck pełnił 2012-2018 funkcję landowego ministra, obiecał, że niemiecki rząd zagwarantuje na czas 4-5 lat tanią energię na potrzeby niemieckiego przemysłu.

Niemcy chcą osiągnąć neutralność pod względem emisji gazów cieplarnianych do 2045 roku. Ma to głównie polegać na zastąpieniu gazu ziemnego zielonym wodorem. Rząd federalny obiecał podwojenie krajowych mocy produkcyjnych elektrolizy z 5 do 10 GW do 2030 roku. Niemcy przewidują, że do 2045 roku będą w 60-90 procentach zależne od importu wodoru.

NDR/Aleksandra Fedorska

Strategiczne otwarcie Gaz-System i kurs Polski na wspólny łańcuch dostaw offshore w Danii


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...
OZE, foto: orlen

OZE wyprodukowały więcej energii niż węgiel. Historyczny rekord w Polsce

Zielone źródła wytwórcze pierwszy raz w historii przegoniły węgiel, odpowiadając za największą ilość wyprodukowanej energii. Jest to krok w kierunku...

Udostępnij:

Facebook X X X