Niemieckie górnictwo emituje o 184 razy za dużo metanu

10 kwietnia 2024, 17:30 Alert

Analiza wydobycia węgla brunatnego w Niemczech wykazała, że emisje metanu są tam o 184 razy wyższe, niż wcześniej zgłoszono.

Kopalnia Janschwalde w Niemczech. Fot. LEAG
Kopalnia Janschwalde w Niemczech. Fot. LEAG

— W 2022 roku Niemcy zgłosiły emisje metanu w wysokości około 1 390 ton z wydobycia węgla brunatnego. Badania wykazały jednak, że rzeczywista wartość może wynosić 256 000 ton w tym roku – podaje Clean Energy Wire. Niemiecka produkcja węgla brunatnego w 2022 roku stanowiła ponad 40 procent całkowitej emisji tego gazu cieplarnianego. Uwagę redakcji Biznesalert oraz eksperta Mateusza Ducha zwrócił jednak nietypowy zapis wartości metanu. Redakcja zwróciła się do autorów analizy oraz DUH o sprawdzenie, czy z pewnością nie doszło do niedopatrzenia, które mogłoby wskazywać na to, że rzeczywiste emisje z niemieckiego górnictwa są dwa razy większe, niż zgłoszono.

Badanie emisji metanu przeprowadzono na zlecenie organizacji Deutsche Umwelthilfe (DUH). Niemcy są największym producentem węgla brunatnego w UE. W 2022 roku w tym kraju wydobyto około 131 mln ton. Odpowiadało to 44 procent całkowitej produkcji UE wynoszącej 294 mln ton.

Clean Energy Wire / DUH / Aleksandra Fedorska

Jabłoński: Metanowe wyzwania górnictwa w Polsce (ANALIZA)