Niemcy i Kanada zapewniają, że uda się zapewnić wsparcie dla uboższych państw na COP26

3 listopada 2021, 17:30 Alert
ziemia klimat środowisko
fot. pixabay.com

Nowe obietnice złożone na konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow oznaczają, że kraje rozwinięte są blisko dotrzymania obietnicy przekazania 100 miliardów dolarów rocznie na finansowanie klimatu w celu wsparcia krajów rozwijających się w 2022 roku, powiedział w prasie sekretarz stanu niemieckiego ministerstwa środowiska Jochen Flasbarth konferencja na COP26 w Glasgow.

Negocjacje na COP26

W zeszłym tygodniu kraje rozwinięte ogłosiły, że osiągną poziom 100 miliardów dopiero w 2023 roku, trzy lata później niż pierwotnie planowano. Jednak nowe zobowiązania z ostatnich dwóch dni, m.in. z Japonii i Norwegii, skłoniły Flasbartha i kanadyjskiego ministra środowiska i klimatu Jonathana Wilkinsona, któremu brytyjska prezydencja COP26 powierzono nadzorowanie planu realizacji finansowania klimatycznego, do skorygowania swoich szacunków. – Zbliżymy się bardzo do osiągnięcia 100 miliardów w 2022 roku – powiedział Flasbarth. – Nasz plan pokazuje, że w 2024 i 2025 roku znacznie przekroczymy nasz cel – dodał Wilkinson. Z tego powodu średnia z 5 lat od 2021 do 2025 roku będzie bardzo zbliżona do obietnicy 100 miliardów dolarów rocznie.

Politycy obawiali się, że zaufanie do obietnicy, która została uzgodniona na poprzednich konferencjach COP, zostanie mocno nadszarpnięte po problemach z osiągnięciem tego celu na 2020 rok, a kraje rozwinięte niechętnie składały zobowiązania finansowe w tym i ubiegłym roku. Aby rozwiać obawy, że może to zniechęcić kraje rozwijające się do działań na rzecz klimatu, Flasbarth i Wilkinson otrzymali zadanie opracowania planu realizacji.

Clean Energy Wire/Michał Perzyński