Niemcy chcą współpracy z Kanadą przy wodorze

17 marca 2021, 12:00 Alert
Flaga Kanady. Źródło: Flickr
Flaga Kanady. Źródło: Flickr

Niemcy i Kanada rozmawiały o możliwości współpracy przy rozwoju ekologicznego wodoru z kanadyjskiej elektrowni wodnej na eksport do Niemiec.

Niemcy chcą zwiększyć skalę produkcji wodoru jako alternatywy dla paliw kopalnych do masowych zastosowań w przemyśle i energetyce, aby osiągnąć cele klimatyczne, ale brakuje im zasobów, aby wyprodukować wystarczającą ilość zielonej energii do wykorzystania w niezbędnym procesie elektrolizy. Kanadyjski minister zasobów naturalnych, Seamus O’Regan, powiedział, że „Kanada ma zaletę zasobów naturalnych i pilną potrzebę obniżenia emisji”, natomiast niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że oba kraje mają identyczne ambicje osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050.

Przedstawiciele obu krajów spotkają się w maju po raz pierwszy, aby opracować harmonogram prac. Kanada wprowadziła swoją strategię wodorową w grudniu ubiegłego roku, wzywając inwestorów do pobudzenia wzrostu w sektorze, który według rządu może być wart 50 miliardów dolarów kanadyjskich i stworzyć 350 tysięcy miejsc pracy. Kraj ten chce zostać jednym z trzech największych producentów wodoru na świecie i przeznaczać znaczną część surowca na eksport.

W lipcu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła swoją wizję zielonego ekologicznego wodoru do 2050 roku, co ma przyciągnąć do 470 miliardów euro inwestycji. Analitycy dostrzegają trudne wyzwania, zwłaszcza koszt infrastruktury i straty związane z konwersją, które powodują, że produkcja jest kosztowna.

Reuters/Michał Perzyński