AlertEnergetykaGaz.Węgiel. energetyka węglowa

Niemcy zachowają węgiel na wypadek kryzysu dostaw energii

Niemcy flaga parlament

Bundestag. Fot. Max Pixels

Rząd niemiecki zatwierdził plan zwiększenia rezerw węgla i cięcia gazu w elektrowniach. Ten ruch ma uchronić Niemców przed kryzysem dostaw energii w przyszłości.

Niemcy wprowadzają nowe przepisy dotyczące udostępniania rezerwowych elektrowni i minimalizacji wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii. Reuters podaje, że w przypadku sytuacji awaryjnej, w krótkim czasie będą mogli uruchomić dodatkowe instalacje rezerwowe. W tym celu elektrownie węglowe mają zostać zmodernizowane, a do rezerwy trafi około 2,6 gigawata (GW) mocy.

Rząd niemiecki chce również zminimalizować udział gazu w produkcji energii elektrycznej. Ma być on używany tylko w przemyśle i ciepłownictwie w okresie niedoboru.

Rozporządzenie będzie obowiązywać do końca marca 2024 roku, kiedy to, według szacunków rządu, państwo będzie niezależne od importu gazu z Rosji.

W 2021 roku Niemcy zużyły 12 procent swojego gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Obecny plan wycofania węgla z węgla przewiduje, że ostatnia elektrownia zostanie zamknięta nie później niż w 2038 roku.

Od lutego do kwietnia 2022 roku Niemcy zmniejszyły zależność od gazu rosyjskiego z około 55 procent do około 35 procent.

Reuters/CleanEnergyWire/Jędrzej Stachura

Jørgenson: Wstrzymanie dostaw gazu do Danii przez Rosję było krzywdzące, ale poradzimy sobie


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X