Niemcy zachowają węgiel na wypadek kryzysu dostaw energii

8 czerwca 2022, 16:15 Alert

Rząd niemiecki zatwierdził plan zwiększenia rezerw węgla i cięcia gazu w elektrowniach. Ten ruch ma uchronić Niemców przed kryzysem dostaw energii w przyszłości.

Niemcy flaga parlament
Bundestag. Fot. Max Pixels

Niemcy wprowadzają nowe przepisy dotyczące udostępniania rezerwowych elektrowni i minimalizacji wykorzystania gazu ziemnego w produkcji energii. Reuters podaje, że w przypadku sytuacji awaryjnej, w krótkim czasie będą mogli uruchomić dodatkowe instalacje rezerwowe. W tym celu elektrownie węglowe mają zostać zmodernizowane, a do rezerwy trafi około 2,6 gigawata (GW) mocy.

Rząd niemiecki chce również zminimalizować udział gazu w produkcji energii elektrycznej. Ma być on używany tylko w przemyśle i ciepłownictwie w okresie niedoboru.

Rozporządzenie będzie obowiązywać do końca marca 2024 roku, kiedy to, według szacunków rządu, państwo będzie niezależne od importu gazu z Rosji.

W 2021 roku Niemcy zużyły 12 procent swojego gazu ziemnego do produkcji energii elektrycznej. Obecny plan wycofania węgla z węgla przewiduje, że ostatnia elektrownia zostanie zamknięta nie później niż w 2038 roku.

Od lutego do kwietnia 2022 roku Niemcy zmniejszyły zależność od gazu rosyjskiego z około 55 procent do około 35 procent.

Reuters/CleanEnergyWire/Jędrzej Stachura

Jørgenson: Wstrzymanie dostaw gazu do Danii przez Rosję było krzywdzące, ale poradzimy sobie