Niemcy kupują myśliwce F-35

16 marca 2022, 10:45 Alert

Rząd w Berlinie zdecydował się wybrać na następców myśliwców Tornado GR1 nowoczesne samoloty piątej generacji, produkcji amerykańskiego koncernu Lockheed Martin. 

Wybór amerykańskich samolotów jest pierwszą dużą decyzją zbrojeniową podjętą przez rząd kanclerza Olafa Scholza. Samoloty mają zastąpić samoloty Tornado, używane dotychczas przez Luftwaffe. Samoloty te mogą przenosić broń jądrową przekazywaną przez USA w ramach NATOwskiego programu Nuclear Sharing.

Decyzja o zakupie F-35 jest istotna, ponieważ zwiększy kompatybilność niemieckich sił powietrznych z resztą NATO i innych europejskich partnerów obronnych, którzy operują lub zamierzają kupić F-35. Departament Obrony USA poinformował na początku tego roku, że F-35A Sił Powietrznych USA w Europie będą certyfikowane do rozmieszczenia bomb atomowych przed 2023 rokiem.
Zakup amerykańskich samolotów wpisuje się w szerszy kontekst zmiany niemieckiej strategii obronnej w ciągu ostatnich trzech tygodni. Wcześniej została podjęta decyzja o wyższym finansowaniu programów zbrojeniowych w perspektywie do 2030 roku.
CNN/Mariusz Marszałkowski

Jakóbik: Krwawa ropa Putina wciąż dociera do naftoportu. Czas na embargo unijne