Niemcy sprowadzają coraz więcej LNG. Teraz z Australii

13 stycznia 2020, 17:00 Alert

Na początku stycznia bieżącego roku niemiecki Uniper oraz singapurska firma tradingowa Woodside podpisały długoterminową umowę na zakup gazu LNG z Australii. Umowa ma zacząć obowiązywać od 2021 roku.

Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG
Dostawa LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG

LNG z Australii w Niemczech

Umowa została zawarta na okres 13 lat i dotyczy zakupu 500 tysięcy mtpa (690 mln m sześc.) dostarczanych od 2021 roku oraz opcjonalnie milion mtpa (1,38 mld m sześc) od 2025 roku. Gaz będzie pochodził z pola Scarborough, znajdującego się na zachodnim wybrzeżu Australii. A dostawy będą realizowane przez terminal LNG Pluto. Opcja zwiększenia zakresu umowy od 2025 roku, jest uzależniona od rozbudowy terminala Pluto o dodatkową linię skraplającą gaz oraz zwiększenia nakładu inwestycyjnego na polu gazowym Scarborouh. Długoterminowa umowa z firmą Woodside jest efektem wstępnego porozumienia, podpisanego pomiędzy stronami we wrześniu 2019 roku.

To nie pierwsza umowa Uniperu na dostawy gazu LNG. W 2015 roku, jeszcze jako E.ON, zawarto kontakt na zakup LNG z amerykańskiego terminala Meridan. Uniper pośredniczy w sprzedaży amerykańskiego LNG m.in. do Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz Holandii. Wolumen podpisanego kontaktu wynosił dwa miliony mtpa rocznie, z czego 0,9 mln w formule „free on board” (FOB).

W 2022 roku Uniper planuje uruchomienie własnego terminala FSRU w Wilhelmshaven, który pozwoli na sprowadzanie na rynek niemiecki do 10 mld m sześc. LNG. Wpisuje się to w niemiecką narrację odnośnie dywersyfikacji źródeł błękitnego paliwa i wychodzi naprzeciw krytykom niemieckiej polityki uzależniania Europy od rosyjskiego gazu z Nord Stream.

Niemcy dalej popierają Nord Stream 2

Kanclerz Angela Merkel, podczas konferencji prasowej z Władimirem Putinem, nawiązała między innymi do projektów, realizowanych przez Uniper, który jest jednym z udziałowców Nord Stream, a także finansuje budowę Nord Stream 2.

Niemcy, ale także inne kraje europejskie korzystające z Nord Stream – tak działa już Nord Stream 1 więc Nord Stream 2 nie będzie dużą nowością – są zainteresowane dywersyfikacją dostaw gazu i będą ją kontynuować. Mimo to uważam, że jest to ważny projekt – powiedziała Merkel cytowana przez BiznesAlert.pl.

Poprzez inwestycję w FSRU, spółka ta planuje również wejść w segment small LNG, bunkrowania statków, oraz handlu skroplonym gazem przy wykorzystaniu transportu drogowego i kolejowego.

Mariusz Marszałkowski

Polska miałaby użytek z floty LNG (ANALIZA)