AlertEnergetykaGaz.

Niemieckie zdolności importowe LNG mogą wzrosnąć w drugiej połowie 2024 roku

FSRU. Fot. Hoegh LNG.

FSRU. Fot. Hoegh LNG.

Niemcy stworzyły nowe zdolności importowe gazu LNG, które w kolejnych latach mają szybko wzrastać. Jednocześnie rośnie opór społeczności lokalnych, polityków landowych oraz ekspertów z branży gazowej, którzy obawiają się nadmiernej podaży.

Błyskawiczne uruchomienie gazoportów w Niemczech ułatwiła specustawa eliminująca potrzebę uwzględnienia analizy środowiskowej przy realizacji takich projektów. Rolę ich operatora przejmie państwowa spółka, która powstała w styczniu, czyli Deutsche Energy Terminal GmbH (DET).

Na północnym wybrzeżu Niemiec znajdują się już trzy działające jednostki pływające FSRU, a do końca 2023 roku mają powstać kolejne. – (…) Średnie tempo wysyłania do tej pory w maju wynosi 20 mln m sześc. dziennie, czyli około 7,3 mld m sześc. w ujęciu rocznym – podaje S&P Global.

Rząd federalny odgrywa czołową rolę przy realizacji niemieckich gazoportów. W ostatnim czasie musi się zmierzyć z protestem na wyspie Rugia, gdzie miał powstać największy pływający gazoport w Europie. Obecnie plany rządowe wydają się jedynie uwzględniać znacznie mniejszy projekt w Porcie Murkan, położonym na wyspie Rugia.

Z decyzją rządu federalnego nie zgadzają się także Zieloni w parlamencie landu Meklemburgia Pomorze-Przednie. Landowe kluby parlamentarne SPD, Partii Lewicy, FDP i Zielonych żądają od rządu federalnego dowodów na konieczność budowy terminalu dla bezpieczeństwa dostaw. Z dostępnych danych wynika, że europejskie zaopatrzenie w energię jest bezpieczne nawet bez dodatkowego terminalu LNG – podaje niemiecki dziennik telewizyjny Tagesschau.

Roczne zapotrzebowanie na gaz ziemny w Niemczech kształtuje się na poziomie 80 mld m sześc. Większość tego zapotrzebowania była pokrywana importem z Rosji przez Nord Stream 1. Obecnie Niemcy importują najwięcej gazu z Norwegii i Holandii.

S&P Global / Energie und Management/ Tagesschau/ Aleksandra Fedorska

Ekolodzy nie chcą LNG spoza Rosji ani kapitalizmu, więc blokują rury…Nord Stream 2


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X