EnergetykaGaz.

Raport: Niemcy odgrywają kluczową rolę w imporcie LNG z Rosji do Europy

FSRU. Fot. Hoegh LNG.

FSRU. Fot. Hoegh LNG.

Według raportu niemieckiej organizacji ekologicznej Deutsche Umwelthilfe (DUH), Niemcy odgrywają kluczową rolę w imporcie skroplonego gazu ziemnego z Rosji do UE. Duże ilości LNG trafiają do Europy za pośrednictwem byłej spółki zależnej Gazpromu, Sefe – napisał we wtorek portal tygodnika “Spiegel”.

W ubiegłym roku za pośrednictwem federalnej spółki energetycznej Sefe (Securing Energy for Europe GmbH) przetransportowano do Unii Europejskiej ponad sześć razy więcej skroplonego gazu ziemnego (LNG) niż w 2023 roku. Konkretnie 5,66 mld metrów sześciennych LNG importowanego przez Sefe dotarło do Dunkierki nad kanałem La Manche we Francji – opisuje portal niemieckiego tygodnika.

– Według Komisji Europejskiej największymi importerami LNG w UE są Francja, Hiszpania, Holandia, Belgia i Włochy – podkreślono w tekście.

Import LNG

“Spiegel” zwrócił uwagę, że według Komisji Europejskiej w 2024 roku zaimportowano łącznie 20 miliardów metrów sześciennych rosyjskiego LNG – w porównaniu z 18 miliardami rok wcześniej.

– Jak podał kilka dni temu serwis informacyjny Politico, powołując się na dane portalu analitycznego Kpler, na początku 2025 roku import osiągnął rekordowy poziom – zauważył “Spiegel”.

Wzrost na początku 2025 roku może być związany z faktem, że Ukraina nie zezwala już na przepływ gazu ziemnego i od początku roku uniemożliwia tranzyt rurociągami przez swoje terytorium. Import może zatem nadal rosnąć. Chociaż UE nałożyła liczne sankcje na rosyjskie źródła energii, takie jak węgiel i ropa naftowa, to import LNG nadal jest dozwolony – pisze portal.

Federalna spółka Sefe kontynuuje więc import LNG z Rosji i przesyła go do Francji. – Ponieważ Europa nie nałożyła żadnych sankcji na import rosyjskiego LNG do Europy, nie ma obecnie podstawy prawnej do anulowania lub zawieszenia istniejącego kontraktu, ogłosiła firma energetyczna – czytamy.

Firma Sefe nazywała się wcześniej Gazprom Germania, była spółką zależną rosyjskiego koncernu państwowego Gazprom i została znacjonalizowana w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę i kryzysu energetycznego – przypomniał portal tygodnika “Spiegel”.

PAP / Biznes Alert

Terminal LNG w Świnoujściu kończy rozbudowę. Zaspokoi prawie półroczne potrzeby Polski na gaz


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X