Węgiel wciąż odpowiada za ponad 30 procent produkcji energii w Niemczech

10 czerwca 2022, 15:30 Alert

Niemcy planują, że za ok. 20 lat kraj stanie się neutralny dla klimatu, jednak aktualnie znacząca część energii elektrycznej nadal jest wytwarzana z paliw kopalnych. Najważniejsze źródło energii służące w Niemczech do produkcji energii elektrycznej to nadal węgiel – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego za pierwszy kwartał 2022 roku.

Elektrownia Datteln. Źródło: Wikicommons
Elektrownia Datteln. Źródło: Wikicommons

Miks energetyczny Niemiec

Według opublikowanych w środę obliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego w pierwszym kwartale bieżącego roku ponad połowa (52,9 procent) całkowitej ilości wytworzonej energii elektrycznej (143,8 miliarda kilowatogodzin) pochodziła z takich źródeł energii jak węgiel, gaz ziemny i energia jądrowa. Energia odnawialna (energia wiatrowa, fotowoltaika, biogaz) stanowiła 47,1 procent.

W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku najważniejszym źródłem energii był węgiel brunatny oraz kamienny, którego udział wyniósł 31,5 procent w całkowitej ilości wytworzonej energii elektrycznej. Ilość energii w niemieckich sieciach, wytworzonej z węgla, wzrosła o 12,5 procent w porównaniu z analogicznym kwartałem ubiegłego roku.

Jak przypomina portal N-TV, Niemcy chcą stać się krajem neutralnym dla klimatu do 2045 roku. Do 2030 roku 80 proc. niemieckiego zużycia energii elektrycznej ma być pokrywane przez odnawialne źródła energii, a do 2035 roku – ma to być prawie 100 procent.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński