Niemcy szukają nowych lokalizacji morskich farm wiatrowych

9 stycznia 2019, 14:45 Alert

Niemiecka Federalna Agencja Morska i Hydrograficzna (BSH) rozpisała przetargi na badania geotechniczne, które mają na celu wskazać nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim.

Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikicommons
Morskie farmy wiatrowe. Fot. Wikicommons

Wyniki badań zostaną bezpośrednio przekazane potencjalnym oferentom oraz deweloperom. Same badania będą obejmować m.in. odwierty do głębokości około 80 metrów poniżej dna morskiego do 50 metrów, badania ciśnienia czy badania laboratoryjne.

Oczekuje się, że umowy zostaną podpisane i zaczną być realizowane od połowy kwietnia 2019 roku. BSH w komentarzu dla portalu renews.biz poinformowała, że Morze Bałtyckie i Północne to nowe obszary, które w przyszłości rozważa się jako lokalizację instalacji, wytwarzających energię wiatrową.

W 2018 roku niemiecka produkcja energii odnawialnej stanowiła 40 procent całkowitej produkcji energii elektrycznej w kraju, co jest nowym rekordem Niemiec. W ramach energetyki wiatrowej wygenerowano około 111 TWh, w efekcie czego wiatraki okazały się drugim co do wielkości źródłem energii, zaraz po węglu brunatnym. Szczyt produkcji z energetyki wiatrowej osiągnięto 8 grudnia 2018 roku i miała ona wtedy wartość 45,9 GW. Morska produkcja energii wiatrowej wzrosła z 17,4 TWh w 2017 r. do ponad 18,8 terawatogodzin w 2018 r. Większość energii została wygenerowana przez farmy wiatrowe na Morzu Północnym.

reNews.biz/Patrycja Rapacka