Schroeder w spódnicy rozmawia o współpracy na Bałtyku pomimo skandalu z Nord Stream 2

8 grudnia 2023, 10:45 Alert

Rząd Meklemburgii Pomorza Przedniego przygotowuje nową inicjatywę strategiczną w regionie Morza Bałtyckiego. Jednak szefowa landowego rządu Manueli Schwesig  jest znana z niechlubnej wspólpracy na rzecz budowy gazociągu Nord Stream 2 pomimo amerykańskich sankcji.

Zdjęcie satelitarne ulatniającego się gazu ze zniszczonych Nord Stream 1 i 2. Fot. SpaceKnow
Zdjęcie satelitarne ulatniającego się gazu ze zniszczonych Nord Stream 1 i 2. Fot. SpaceKnow

–  Wraz z początkiem przyszłego roku rząd landowy przedstawi swoją strategię dla regionu Morza Bałtyckiego. Współpraca na tym akwenie będzie również jednym z kluczowych tematów na konferencji europejskich ministrów krajów związkowych w dniach 6 i 7 grudnia w Brukseli – podaje niemiecki program informacyjny n-tv.

Współpraca pod przywództwem Meklemburgii i szefowej lokalnego rządu Manueli Schwesig ma koncentrować się w dziedzinie gospodarki, nauki i kultury, ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii. Manuela Schwesig i minister gospodarki Reinhard Meyer (oboje z SPD) odwiedzili w ostatnim czasie Danię, Finlandię, Litwę, Szwecję i Norwegię. Kolejny Bałtycki Dzień Biznesu zaplanowano na kwiecień 2024 roku w leżącym w Mecklemburgii Rostocku.

Warto zwrócić uwagę, że wcześniej Schwesig straciła zaufanie krajów Europy Środkowo-Wschodniej, gdyż aktywnie wspierała budowę gazociągu Nord Stream 2 i współpracując ze spółką Nord Stream AG przy obejściu amerykańskich sankcji. Finalnie budowa Nord Stream 2 została zakończona z wielką pomocą rządu Manueli Schwesig.

n-tv / Aleksandra Fedorska

Rosjanie mogą szykować rezurekcję Nord Stream 2 dzięki dziwnym ruchom na Bałtyku