Niemiecka agencja pozwala na pracę przy Nord Stream 2 mimo protestu ekologów

17 maja 2021, 16:15 Alert
Barka Fortuna
Barka Fortuna

Federalna Agencja Żeglugi i Hydrografii (BSH) zleciła natychmiastową realizację pozwolenia na budowę i eksploatacji gazociągu Nord Stream 2 z dnia 14 stycznia 2021 roku na dwukilometrowym odcinku gazociągu w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej. 

Agencja udziela zgodę wbrew środowisku

Zalecenie natychmiastowego wykonania pozwolenia z 14 stycznia 2021 roku na odcinku dwóch kilometrów w niemieckiej WSE oznacza, że barka Fortuna, po zakończeniu układania gazociągu w wodach ekonomicznych Danii, będzie mogła bezzwłocznie rozpocząć pracę na wodach niemieckich. Do granicy duńsko-niemieckiej pozostało około dziewięć kilometrów. Przy sprzyjających warunkach pogodowych Fortuna powinna ukończyć ten odcinek jeszcze przed końcem maja.

Do końca maja obowiązuje natomiast zawieszenie prac w związku z okresem odpoczynku ptaków morskich. Dzisiejsza decyzja BSH pozwala, pomimo sądowego wstrzymania zezwolenia na budowę, ułożyć dwa kilometry rur w niemieckich wodach jeszcze w maju.

W opinii BSH dwa kilometry gazociągu ułożone w strefie niemieckiej jeszcze w maju są konieczne dla bezpiecznego procesu całej budowy. Agencja uważa, że nie wpłynie to negatywnie na środowisko naturalne ze względu na peryferyjny charakter umiejscowienia strefy budowy, a także zbliżający się koniec sezonu ochronnego.

Niemieckie organizacje ekologiczne NABU i DUH zaskarżyły do sądu w Hamburgu pozwolenie BSH na budowę Nord Stream 2 w niemieckiej WSE pomimo sezonu ochronnego ptaków (od 1 stycznia do 31 maja). Zgodnie z prawem, złożenie zaskarżenia na decyzję BSH oznacza wstrzymanie wykonania decyzji do czasu rozpatrzenia skargi przez sąd.

Od pierwszego czerwca budowa Nord Stream 2 będzie możliwa na odcinku całej WSE Niemiec.

BSH/Mariusz Marszałkowski

Kolejna niemiecka organizacja ekologiczna skarży zgodę na Nord Stream 2