W Niemczech powstała fundacja chroniąca Nord Stream 2 przed sankcjami USA

8 stycznia 2021, 06:45 Alert

7 stycznia 2021 roku, parlament Meklemburgii-Pomorza Przedniego na specjalnie zwołanej sesji zatwierdził pomysł rządu regionalnego dotyczący powołania fundacji, której głównym celem będzie pomoc Nord Stream 2 w ominięciu sankcji amerykańskich. 

Rury Nord Stream 2. fot. Nord Stream 2 AG
Rury Nord Stream 2. fot. Nord Stream 2 AG

200 tys. euro z kieszeni niemieckich podatników na ratowanie Nord Stream 2

Fundacja nazywa się Klima- und Umweltschutz MV, czyli „Ochrona środowiska i klimatu”. Posłowie regionalnego Landtagu zgodzili się dofinansować organizację z budżetu regionalnego w kwocie 200 tys. euro. Jednak nie jest to cały kapitał fundacji. Ponad 20 mln euro na jej działalność ma przekazać inwestor Nord Stream 2 AG. Fundację przyjęto głosami prawie wszystkich partii obecnych w Landtagu Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Za zagłosowali posłowie SPD, CDU oraz Die Linke, od głosu wstrzymała się AfD.

Działanie fundacji ma polegać na zakupie sprzętu i materiałów potrzebnych do dokończenia budowy Nord Stream 2 i wzięciu na siebie ewentualnego ciężaru amerykańskich sankcji. Zdecydowano się powołać dedykowaną temu celowi fundację, ponieważ gdyby zadanie to realizowała agenda kraju związkowego, mogło by to narazić jego całą administrację na amerykańskie sankcje. Formalnie fundacja nie jest organem regionalnym.

Według AfD, która wspiera budowę Nord Stream 2, zadanie fundacji powinny realizować organy Meklemburgii-Pomorza Przedniego bez konieczności powoływania specjalnej fundacji.

Amerykanie skomentowali fundusz

Decyzję władz Meklemburgii–Pomorza Przedniego skomentowała także ambasada USA w Berlinie. We fragmencie cytowanym przez dziennik Bild, ambasada przypomina, że powołanie funduszu nie zmienia faktów o tym projekcie. – Nord Stream 2 nie jest projektem gospodarczym ani inicjatywą mającą na celu ochronę środowiska. To polityczny instrument Kremla, służący do ominięcia Ukrainy i podzielenia Europy – podkreśla ambasada cytowana przez niemiecki dziennik Bild.

Aktualizacja, 8 stycznia 2021r., godz. 17:00 – komentarz Amerykanów za Bildem

Deutsche Welle/Bild/Mariusz Marszałkowski

Vicari: Nord Stream 2 jest na krawędzi, ale z okienkiem możliwości (ANALIZA)