AlertEnergetykaGaz.OZEŻegluga

Niemcy chciały napędzać zieloną rewolucję mało zielonym wodorem z Nord Stream 2

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Wyciek gazu z Nord Stream 1 i 2. Fot. Forsvaret.

Dokumenty ujawniane przez media niemieckie pokazują, że Niemcy w czasach promocji Nord Stream 2 chciały użyć tego gazociągu z Rosji do napędzania transformacji energetycznej wodorem rosyjskim. Miał to być wodór niebieski z gazu wbrew deklaracjom poparcia tego zielonego, wytwarzanego z OZE.

Uwaga opinii publicznej w Niemczech przenosi się z samorządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, który chronił projekt Nord Stream 2 przed sankcjami USA oraz promował jego wykorzystanie do produkcji wodoru, na ministerstwo gospodarki z czasów Petera Altmaiera. Ten resort prowadził także rozmowy o wytwarzaniu niebieskiego wodoru z gazu docierającego z Rosji.

Maile wewnętrzne resortu gospodarki Niemiec mają według T-Online pokazują, że celem projektu Nord Stream 2 „ma być docelowo budowa szlaku na niebieski wodór z Rosji”. Wodór tego rodzaju jest wytwarzany z gazu ziemnego za pośrednictwem procesów chemicznych w odróżnieniu od zielonego wodoru wytwarzanego z pomocą elektrolizy napędzanej energią ze źródeł odnawialnych. W owych mailach można także przeczytać, że celem Petera Altmaiera była promocja na poziomie krajowym transportu wodoru przez gazociąg na Morzu Bałtyckim”.

T-Online przypomina, że Altmaier udał się z premier Meklemburgii Pomorza Przedniego Manuelą Schwesig oraz premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem na Międzynarodowe Forum Ekonomiczne w Petersburgu w 2019 roku. To tam Schwesig miała spotkać się z byłym kanclerzem Niemiec Gerhardem Schroederem, który jest obecnie lobbystą firm rosyjskich. Zrobiła to poza protokołem.

BiznesAlert.pl jako pierwszy informował w 2019 roku o możliwości wykorzystania Nord Stream 2 do transportu wodoru z Rosji.

T-Online / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X