Kolejna zgoda Niemiec na budowę Nord Stream 2

27 marca 2018, 13:30 Alert

Federalny Urząd ds. Żeglugi i Hydrografii wydał zgodę na ułożenie gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec – informuje agencja TASS. Zgodnie z zapowiedziami decyzja miała zostać podjęta do końca pierwszego kwartału 2018 roku.

Rura dla Nord Stream 2. Fot.: Pixabay
Fot.: Pixabay

Pod koniec stycznia spółka odpowiedzialna za realizację kontrowersyjnej magistrali poinformowała o otrzymaniu zgody na budowę oraz eksploatację morskiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 na wodach terytorialnych Niemiec a także lądowej części w rejonie Lubmin w pobliżu Greifswaldu. Wówczas na podstawie niemieckiej ustawy o sektorze energetycznym Urząd Górniczy Stralsund wydał oficjalną zgodę na budowę odcinka gazociągu o długości 55 km. Z kolei na początku listopada 2017 roku Urząd Górniczy Stralsund dał zielone światło na realizację prac w rejonie należącego do Niemiec szelfu kontynentalnego. Był to niezbędny, wstępny warunek do wydania przez Federalny Urząd ds. Żeglugi i Hydrografii zgody na rozpoczęcie prac w wyłącznej strefie ekonomicznej, które ma zostać udzielona w pierwszym kwartale 2018 roku.

Do decyzji urzędu odniósł się ukraiński Naftogaz, który określił ją jako nieprzyjemną ale spodziewaną. Jak zaznacza spółka najlepszą obroną dla Ukrainy przed Nord Stream2 jest zakończenie reformy rynku gazu.

To nie początek budowy

Warto jednak zaznaczyć, że decyzja Urzędu nie oznacza rozpoczęcia prac budowlanych. Do realizacji Nord Stream 2 niezbędne jest otrzymanie zgody na budowę od Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii oraz Niemiec. Dotychczas zielone światło dla realizacji projektu dały Rosja. Budowę gazociągu mogą opóźnić rozmowy Komisji Europejskiej ze stroną rosyjską na temat reżimu prawnego dla Nord Stream 2. W tym celu Bruksela chce uzyskać od państw członkowskich mandat do prowadzenia w ich imieniu negocjacji. Strona rosyjska uważa działania Unii za sabotowanie projektu i nie widzi potrzeby dodatkowych rozmów w tym zakresie. Bruksela może także objąć Nord Stream 2 regulacjami unijnymi, poprzez zmianę definicji interkonektora w ramach dyrektywy gazowej, o której pierwszy w Polsce informował BiznesAlert.pl.

Nord Stream 2

Pierwszy gazociąg z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – Nord Stream – został oddany do eksploatacji w 2012 roku. Jego przepustowość wynosi 55 mld m sześc. rocznie. Przez Nord Stream 2 będzie mogła płynąć taka sama ilość gazu. Planowany gazociąg może zagrozić rozwojowi rynku w regionie i potencjalnej konkurencji w postaci dostaw z nowych, nierosyjskich źródeł.

TASS/RIA Novosti/Piotr Stępiński