Niemcy obniżają koszt domowych magazynów energii o 40 proc.

8 lipca 2016, 15:30 Alert

(Gramwzielone.pl)

Jak poinformował portal Gramwzieloen.pl, niemiecki lider rynku domowych magazynów energii Sonnen zapowiada, że nowe zestawy domowych magazynów energii, które zaoferuje, będą aż o 40 proc. tańsze niż sprzedawane dotychczas urządzenia.

Rosnąca konkurencja na amerykańskim rynku domowych magazynów energii skutkuje szybkim rozwojem technologii i spadkiem jej cen. Konkurujący o pozycję lidera tego rynku niemiecki producent Sonnen zapowiedział, że wkrótce rozpocznie sprzedaż urządzeń, które będą aż o 40 proc. tańsze niż oferowane dotychczas magazyny energii.

Na rynek w USA ma trafić urządzenie o nazwie eco compact, które jest dedykowane właścicielom domowych instalacji fotowoltaicznych, którzy chcą zwiększyć poziom konsumpcji produkowanej przez nich energii, magazynując niewykorzystane nadwyżki.

Nowy magazyn energii eco compact to nie tylko baterie, ale także wbudowany inwerter oraz system zarządzania energią, służący do optymalizacji autokonsumpcji. W tym celu zastosowano m. in. „samouczące się” oprogramowanie.

Zestaw eco compact, z bateriami o pojemności 4 kWh i gwarancją żywotności na poziomie 10 tys. cykli ładowań, ma kosztować w USA 5,95 tys. USD. Ta cena nie zawiera kosztów instalacji.

System eco compact został przygotowany z myślą o ewentualnej rozbudowie, w segmentach po 4 kWh, do maks. pojemności 16 kWh.

– Połączony z siecią magazyn eco-compact umożliwia zmagazynowanie nadmiaru energii słonecznej, w celu wykorzystania jej w późniejszej porze, co zwiększa dzienną autokonsumpcję energii odnawialnej po dużo niższym koszcie (…) Eco compact oferuje korzyści finansowe w sytuacji zakończenia net-meteringu w takich stanach jak Arizona czy Nevada i pozwala klientom na udział w programach wsparcia autokonsumpcji w stanach takich jak Hawaje, magazynując do 100 proc. produkowanej energii – czytamy w komunikacie Sonnen.

W IV kwartale br. Sonnen ma wprowadzić na rynek również magazyn energii przewidziany dla firm, zaprojektowany w celu ograniczania kosztów energii w szczycie (peak shaving), a także w celu realizacji tzw. demand response.

Nowe domowe magazyny energii będą dostępne na razie tylko w USA. Amerykański klienci Sonnen mogą już składać rezerwację, a pierwsze dostawy zaplanowano na ostatni kwartał 2016 r.

Sonnen ostatnio uruchomił w USA zresztą również produkcję, lokując ją w najbardziej „słonecznym” stanie USA, czyli w Kalifornii. W tym roku Sonnen chce sprzedać w USA ok. 3,5 tys. magazynów energii.

Niemiecka firma podała, że w I kwartale br. sprzedała 2,6 tys. magazynów energii. To najlepszy wynik w historii Sonnen i o 100 proc. lepszy niż we wcześniejszym kwartale. Od początku swojej działalności niemiecki start-up sprzedał już ponad 12 tys. magazynów energii.

Co może zaskakiwać, wynik sprzedaży Sonnen za I kwartał br. w USA jest lepszy niż wynik sprzedaży Tesli, która w tym czasie sprzedała 2,5 tys. magazynów Powerwall.