AlertEnergetykaGaz.

Niemcy dosłownie zrezygnują z ciepłej wody w kranie, by walczyć z kryzysem energetycznym

Berlin. Fot. Wikimedia Commons

Berlin. Fot. Wikimedia Commons

Niemcy racjonują gorącą wodę, zmniejszają jasność oświetlenia ulicznego i zamykają baseny w ramach walki z kryzysem energetycznym. Władze miast i landów szukają sposobów, by oszczędać energię i zapełnić magazyny gazu przed zimą.

Niemcy oszczędzają energię

W poniedziałek Rosjanie zamkną gazociąg Nord Stream 1, który jest głównym źródłem dostaw gazu do Niemiec. Prace konserwacyjne mają trwać 10 dni, ale Berlin obawia się, że w ogóle nie zostanie on już uruchomiony. Niemcy podjęły w zeszłym miesiącu ważny krok w kierunku racjonowania gazu, kiedy minister gospodarki Robert Habeck uruchomił drugi etap krajowego planu awaryjnego dotyczącego gazu. – Sytuacja na rynku gazu jest napięta i niestety nie możemy zagwarantować, że nie będzie gorzej. Musimy być przygotowani na to, że sytuacja stanie się krytyczna – mówił Habeck na początku tego tygodnia. Zaapelował on jednocześnie do obywateli i władz lokalnych, by oszczędzali energię, i jak widać, ci posłuchali.

W czwartek Vonovia, największy właściciel mieszkaniowy w kraju, powiedział, że obniży temperaturę centralnego ogrzewania gazowego swoich najemców do 17 stopni między 23:00 a 6:00. Spółka przekazała, że rozwiązanie to pozwoli zaoszczędzić 8 procent kosztów ogrzewania. Spółdzielnia mieszkaniowa w saksońskim mieście Dippoldiswalde, niedaleko granicy z Czechami, poszła w tym tygodniu o krok dalej, mówiąc, że racjonuje dostawy ciepłej wody dla najemców. Od teraz mogą brać gorące prysznice tylko w godzinach od 4 rano do 8 rano, 11-13 i 17-21.

Takie środki mogą stać się rutyną w nadchodzących tygodniach. Helmut Dedy, szef Niemieckiego Związku Miast i Miast, powiedział, że „całe społeczeństwo” musi teraz ograniczyć zużycie energii, oszczędzając latem, „abyśmy mieli ciepłe mieszkania w zimie”. – Każda zaoszczędzona kilowatogodzina pomaga nieco bardziej wypełnić magazyn gazu – powiedział. Dedy zaapelował do rad miejskich w całym kraju o podjęcie działań nadzwyczajnych. Miał kilka sugestii: wyłączać światła w nocy; odciąć ciepłą wodę w budynkach komunalnych, muzeach i ośrodkach sportowych, wyregulować klimatyzatory i przestać oświetlać zabytkowe budynki.

Niektórzy już podjęli działania. Dzielnica Lahn-Dill pod Frankfurtem wyłączy ciepłą wodę w 86 szkołach i 60 salach gimnastycznych od połowy września, co ma na celu zaoszczędzenie 100 tysięcy euro na kosztach energii, a Düsseldorf tymczasowo zamknął ogromne termy w pobliskim Münster. Tymczasem Berlin obniżył temperaturę na basenach na świeżym powietrzu, obniżając ich temperaturę o 2 stopnie. Z kolei Kolonia zmiejszy jasność oświetlenia drogowego do 70 procent pełnej mocy od godziny 23:00. Właściciele mieszkań również podejmują działania, reaktywując piece opalane drewnem i kominki. Wzrosła sprzedaż drewna opałowego, pelletu drzewnego i węgla.

Financial Times/Michał Perzyński

Perzyński: Uzależnienie od Rosji odbija się mieszkańcom Niemiec czkawką


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X