Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, jeszcze pięć lat temu w Niemczech działało tylko ok. 5 tys. domowych, bateryjnych magazynów energii. Teraz jest ich tam już ponad 100 tysięcy. Niemiecka branża fotowoltaiczna szacuje, że poziom 200 tys. zostanie przekroczony w ciągu najbliższych dwóch lat.
100-tysięczny domowy magazyn energii, dostarczony przez niemieckiego producenta Solarwatt, został uruchomiony w wyposażonym już w instalację fotowoltaiczną domu w Eichwalde koło Berlina. Z tej okazji zorganizowano nawet uroczystość, w której uczestniczył m.in. sekretarz stanu w federalnym Ministerstwie Gospodarki i Energii Thomas Bareiß (na zdjęciu).
Jak relacjonuje niemieckie stowarzyszenie branży solarnej BSW-Solar, przedstawiciel rządu federalnego zapewnił, że magazyny energii dają coraz większe wsparcie sieciom elektroenergetycznym. – Od 2013 roku koszty bateryjnych magazynów energii spadły o ponad 50 proc., pomagając uczynić transformację energetyczną bardziej dostępną. W dodatku bateryjne magazyny zwiększają elastyczność w zakresie inteligentnego zarządzania podażą energii. Tego rodzaju elastyczne rozwiązania pomogą zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Niemiec – stwierdził przedstawiciel niemieckiego rządu.
BSW-Solar podkreśla, że obecnie już ponad połowie instalacji domowych systemów fotowoltaicznych w Niemczech towarzyszy od razu montaż magazynów energii, a poziom 200 tys. zainstalowanych magazynów ma zostać osiągnięty w ciągu 2 lat.
W tym roku według szacunków BSW-Solar u naszych zachodnich sąsiadów ma przybyć 40 tys. bateryjnych magazynów energii, podczas gdy w ubiegłym roku zainstalowano ich 31 tys., a dwa lata wcześniej 20 tys.
Niemieckie stowarzyszenie wylicza, że wykorzystanie takich urządzeń odciąża i stabilizuje sieć elektroenergetyczną, absorbując nadwyżki generacji z instalacji fotowoltaicznych, a w dodatku zapewnia przez całą dobę moc bierną, w ten sposób ograniczając potrzebę kosztowych modernizacji sieci, w tym w perspektywie rozwoju elektrycznej motoryzacji.
Ponadto, zgrupowanie większej ilości rozproszonych magazynów energii może zaoferować systemowi energetycznemu funkcje, które teraz spełniają konwencjonalne elektrownie, w tym w zakresie regulacji częstotliwości sieci.
Berlin wspiera rozwój rynku małych magazynów energii uruchomionym już w 2013 r. programem dopłat. Obecnie, po ostatniej redukcji poziomu wsparcia, można z nich pokryć do 10 proc. kosztów zakupu takich urządzeń.
Ponadto swój program wsparcia takich inwestycji uruchomił kilka tygodni temu land Brandenburgii, gdzie uruchomiono 100-tysięczny magazyn energii.
W ramach programu „1000 Speicher” w graniczącym z Polską landzie za pośrednictwem lokalnego banku Landesbank Investitionsbank oferowane są dopłaty w wysokości do 50 proc. kosztów, przy czym na pojedynczą inwestycję nie można otrzymać więcej niż 7 tys. euro.