PGNiG zaopiniuje próbę wyłączenia Nord Stream 2 spod dyrektywy gazowej

18 marca 2020, 21:30 Alert
ASC_0364
Fot. PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz jego niemiecka spółka zależna PGNiG Supply & Trading zostały dopuszczone do udziału w postępowaniu w sprawie przyznania derogacji dla Nord Stream 2 od stosowania przepisów III Pakietu Energetycznego UE.

Niemiecki regulator rynku energetycznego Bundesnetzagentur na podstawie wniosków spółek z dnia 19 lutego 2020 roku zdecydował o dopuszczeniu polskiej i niemieckiej spółki z Grupy Kapitałowej PGNiG do postępowania derogacyjnego.

Nord Stream 2 chce ominąć trzeci pakiet energetyczny 

Spółka Nord Stream 2 AG budująca gazociąg Nord Stream 2 chce wykorzystywać gazociąg do przesyłu gazu z Rosji do Niemiec bez konieczności udostępniania gazociągu stronom trzecim, rozdziału właścicielskiego (unbundlingu) oraz stosowania transparentnych i rynkowych taryf. W tym celu spółka Nord Stream 2 złożyła w dniu 10 stycznia 2020 roku do Bundesnetzagentur wniosek o udzielenie derogacji, choć procedura derogacji od stosowania prawa UE przewidziana została w nowelizacji Dyrektywy Gazowej wyłącznie dla gazociągów, które zostały ukończone przed dniem wejścia w życie nowelizacji (23 maja 2019 roku).

„Nord Stream 2 nie może być uprzywilejowany”

– Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, podobnie jak rząd Rzeczypospolitej Polskiej, niezmiennie wskazują na negatywne konsekwencje projektu Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa dostaw i konkurencji na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej. Włączenie nas do postępowania umożliwi ochronę interesów GK PGNiG i odbiorców gazu w toku prowadzonej procedury derogacyjnej. Nord Stream 2 nie może być uprzywilejowany – skomentował Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu PGNiG SA.

Zgodnie z przepisami decyzję w sprawie przyznania derogacji podejmie niemiecki regulator – Bundesnetzagentur. Postępowanie w tej sprawie zgodnie z przepisami musi zostać zakończone do dnia 24 maja 2020 roku.

PGNiG

Nord Stream 2 chce derogacji spod dyrektywy gazowej