Niemcy dementują. Czekają z decyzją o atomie na wynik ostatecznego testu

18 sierpnia 2022, 06:30 Alert

Wall Street Journal donosił, że Niemcy podjęli już decyzję o utrzymaniu trzech ostatnich elektrowni jądrowych w sieci ze względu na kryzys energetyczny. Nadzieje zwolenników atomu zostały jednak przygaszone przez ministerstwo gospodarki i klimatu tego kraju.

Polska Niemcy Unia Europejska 1
Flagi Polski, Niemiec i Unii Europejskiej. Fot. BiznesAlert.pl

– Te doniesienia są niepoprawne i pozbawione faktycznych podstaw. Należy także podkreślić, że testy stabilności sieci elektroenergetycznej nadal trwają – odparła rzecznik ministerstwa gospodarki i klimatu Niemiec w stanowisku opublikowanym na stronie jej resortu na doniesienia Wall Street Journal o tym, jakoby decyzja w sprawie utrzymania trzech ostatnich elektrowni jądrowych już zapadła.

Niemcy planowały wyłączyć energetykę jądrową do końca 2022 roku. Jednakże kryzys energetyczny sprawił, że rząd zalecił ponowną ocenę bezpieczeństwa utrzymania trzech ostatnich elektrowni w sieci po tej cezurze. Ta procedura nadal trwa i ma być podstawą do decyzji. Zdaniem kanclerza Olafa Scholza utrzymanie atomu „może mieć sens”, ale zalecił poczekać na wyniki oceny.

Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Powrót do atomu albo Nord Stream 2 (ANALIZA)