Niemcy przejmują kontrolę nad magazynami Gazpromu

4 kwietnia 2022, 18:00 Alert

Federalne ministerstwo gospodarki i klimatu zleciło regulatorowi Bundesnetzagentur przejęcie kontroli powierniczej w Gazprom Germania, spółce-córce rosyjskiego koncernu posiadającej strategiczną infrastrukturę w Niemczech w postaci magazynów gazu.

Magazyn gazu Katharina. Fot. Gazprom
Magazyn gazu Katharina. Fot. Gazprom

Prawa głosowania w zarządzie zostaną przekazane regulatorowi, który będzie także mógł wyznaczyć kierownictwo. Zarząd powierniczy ma obowiązywać do 30 września 2022 roku. Wcześniej pojawiły się nieoficjalne informacje o tym że podobna akcja jest możliwa w Wielkiej Brytanii a Gazprom zaczął przekazywać aktywa spółek Gazprom Germania i Astora (magazyny energii) nowym spółkom Palmary i GBPS, które potencjalnie mogłyby je uchronić przed sankcjami zachodnimi.

Minister gospodarki i klimatu Niemiec Robert Habeck zastrzegł jednak, że jakiekolwiek przekazanie infrastruktury krytycznej w ręce nowej spółki spoza Unii Europejskiej wymagałoby zgody jego resortu, a nie wiadomo kto stoi za tymi nowymi podmiotami.

Unia Europejska rozważa wprowadzenie embargo na gaz rosyjski po ataku Rosji na Ukrainę i podsycaniu kryzysu energetycznego przez Gazprom ograniczającego podaż na rynku, między innymi poprzez opróżnienie magazynów w Niemczech. Działanie Berlina jest podyktowane troską o bezpieczeństwo dostaw. W zeszłym tygodniu ogłosił stan wyższego zagrożenia bezpieczeństwa dostaw zgodnie z rozporządzeniem SOS.

Handelsblatt/Wojciech Jakóbik