EnergetykaRopa

Następna niemiecka rafineria jest w kłopotach

Rafineria Heide. Firma zapowiedziała zwolnienie 42 z 510 pracowników. Dyrektor Roland Kühl powiedział, że pozwoli to lepiej dostosować się do szybko zmieniającego się rynku. Fot.: Wikimedia CC.

Rafineria w Heide ogłosiła, że zwolni 42 z 510 pracowników. Dyrektor zarządzający rafinerią Roland Kühl, powiedział, ze zwolnienia pozwolą w przyszłości na lepsze dostosowanie się do szybko zmieniającego się rynku. Kühl zaznaczył także, że rafineria jest zmuszona do redukcji kosztów.

Pracę w rafinerii straci aż osiem procent załogi. Rada zakładowa wyraża ubolewanie z powodu tego kroku i zwraca uwagę na trudną sytuację rafinerii, która jest obciążona wysokimi kosztami energii, międzynarodową konkurencją i transformacją energetyczną.

Pierwotnie w 2020 roku w Heide uruchomiono ambitny projekt “Westküste 100”, który miał na celu budowę 30-megawatowej instalacji elektrolizy do produkcji zielonego wodoru na terenie rafinerii. Projekt ten został jednak anulowany w listopadzie 2023 roku. Głównym powodem był brak opłacalności. Wysokie koszty budowy i niewystarczająca dojrzałość rynkowa zielonego wodoru sprawiły, że projekt stał się nieopłacalny.

Od 2010 roku rafineria należy do Grupy Klesch, spółki amerykańskiego inwestora finansowego A. Gary’ego Klescha i działa pod nazwą Raffinerie Heide GmbH. Zdolność przerobowa rafinerii wynosi 4,5 miliona ton ropy naftowej w skali roku.

NDR / Boyens Medien / Tagesschau / Aleksandra Fedorska

Nadchodzi europejska presja na Trumpa? Niemcy wzywają do jedności Europy


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X