Recesja w Niemczech to zła wiadomość dla Polski, ale może obniży ceny paliw

26 maja 2023, 07:00 Alert

Federalne Biuro Statystyczne Niemiec podaje, że Produkt Krajowy Brutto tego kraju spadł o 0,3 procent w pierwszym kwartale 2023 roku. To oznacza recesję szkodliwą dla Polski eksportującej na potęgę do Niemiec, ale może obniżyć ceny paliw na stacjach.

Giełda. Fot. Freepik
Fot. Freepik

Niemcy zanotowały już spadek PKB o 0,5 procent w 2022 roku, więc można już mówić o recesji definiowanej jak dwa kolejne kwartały z ujemny wzrostem tego wskaźnika. Dalsza recesja w pierwszym kwartale ma być głównie skutkiem spadku wydatków gospodarstw domowych w wyniku kryzysu energetycznego podnoszącego ceny.

Obawy przed recesją globalną powstrzymują znaczący wzrost wartości ropy, która utrzymuje się poniżej 80 dolarów za baryłkę pomimo dodatkowych cięć podaży krajów porozumienia naftowego OPEC+. Mają się spotkać w czerwcu, by omówić dalszą politykę, ale Rosjanie przekonują, że nie będzie nowych cięć pomimo sugestii Arabii Saudyjskiej, że są możliwe.

Recesja w Niemczech to zła wiadomość dla Polski. Obroty handlowe między tymi krajami sięgnęły w 2022 roku rekordowych 167,7 mld euro, czyli o 20 mld więcej niż rok wcześniej. Mniejsze wydatki gospodarstw domowych przez kryzys energetyczny mogą zmniejszyć zamówienia w Polsce.

Z kolei dalszy spadek cen baryłki przez obawy o recesję, która jest już widoczna w Niemczech, może obniżać przewidywania popytu na ropę oraz paliwa, przez co ich wycena rynkowa może spadać. Baryłka Brent kosztowała 26 maja o godz. 6.30 rano 76 dolarów po spadku o dwa dolary zanotowanego dzień wcześniej. Nowe cięcia OPEC+ wywindowały jej wartość powyżej 85 dolarów, ale tylko na kilka tygodni po tej decyzji.

CNN / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Ropa wróży recesję