Niemiecki rząd osiągnął porozumienie z EOn, EnBW, RWE i Vattenfall w sprawie odszkodowania za przymusowe przedwczesne zamknięcie ich reaktorów jądrowych. Koncerny otrzymają łącznie prawie 2,5 mld euro odszkodowania po wyrażeniu zgody na zaniechanie wszelkich działań prawnych przeciwko rządowi w związku z odejściem od energetyki jądrowej. Ostateczny akt prawny dotyczący odszkodowań wejdzie w życie do końca tego roku.
Odejście Niemiec od atomu
W następstwie wypadku w elektrowni Fukushima w Japonii w marcu 2011 roku rząd kanclerz Angeli Merkel podjął decyzję o stopniowym wycofywaniu się z energetyki jądrowej najpóźniej do końca 2022 roku. Przed wypadkiem Niemcy pozyskiwały około jednej czwartej energii elektrycznej z 17 reaktorów jądrowych obsługiwanych przez cztery przedsiębiorstwa.
W sierpniu 2011 roku weszła w życie 13. nowelizacja ustawy o energetyce jądrowej, która podkreśliła polityczną wolę zamykania energetyki jądrowej w Niemczech. W rezultacie osiem jednostek zostało natychmiast zamkniętych: Phillipsburg 1 i Neckarwestheim 1; Isar 1 i Unterweser EOn firmy EnBW; należące do RWE Biblis A i B oraz Brunsbüttel i Krümmel Vattenfalla. Firmy były w stanie zachować część swoich elektrowni jądrowych do 2022 roku, ale Vattenfall argumentował, że nie jest w stanie zrobić tego samego. Od tego czasu przedsiębiorstwa składały liczne pozwy przeciwko niemieckiemu rządowi, domagając się odszkodowania za wcześniejsze zamknięcie mocy.
Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł w grudniu 2016 roku, że decyzja z 2011 roku o zamknięciu wszystkich niemieckich elektrowni jądrowych do końca 2022 roku narusza niektóre prawa własności, umożliwiając ubieganie się o odszkodowanie. Orzeczenie to zmusiło rząd do nowelizacji ustawy o energii atomowej w 2018 roku, wyrażającej zgodę na wypłatę odszkodowania w wysokości do 1 mld euro. Jednak we wrześniu ubiegłego roku sąd orzekł, że zmiany są niewystarczające i wezwał rząd do zmiany projektu ustawy z 2018 roku obejmującej rekompensatę za przedterminowe zamknięcie elektrowni jądrowych, ponieważ nie spełniało to wytycznych sformułowanych przez sąd w 2016 roku. Prawo z 2018 roku, które wymagało zgody Komisji Europejskiej, oznaczało, że firmy energetyczne dowiedzą się o dokładnej wysokości odszkodowania dopiero w 2023 roku.
W piątek 5 marca 2021 roku rząd federalny ogłosił, że osiągnął porozumienie z koncernami energetycznymi w sprawie wypłaty rekompensaty finansowej i rozstrzygnięcia wszystkich powiązanych sporów prawnych. Vattenfall otrzyma 1,425 mld euro, RWE 880 mln euro, EnBW 80 mln euro, a EOn 42,5 mln euro. Ma to na celu zrekompensowanie im pozostałej ilości energii elektrycznej, której nie mogą już wytwarzać ze swoich elektrowni (przy stawce 33,22 EUR/MWh), a także za inwestycje, których dokonali w celu przedłużenia żywotności ich elektrowni przed zamknięciem. – Porozumienie nie ma wpływu na wycofywanie się z elektrowni atomowych. Faktem jest, że ostatnia niemiecka elektrownia jądrowa zostanie wyłączona najpóźniej do końca 2022 roku – podały źródła w niemieckim rządzie federalnym.
World Nuclear News/Michał Perzyński
Perzyński: Czy zawsze warto słuchać protestujących? Przypadek atomu w Niemczech