Niemcy dążą do zapewnienia pełnych dostaw zielonego wodoru w dążeniu do neutralności klimatycznej, ale mogą używać niebieskiego wodoru wytwarzanego z gazu ziemnego i wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS) w Norwegii w okresie przejściowym – powiedział Patrick Graichen, sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie gospodarki i klimatu.
Niebieski wodór z Norwegii do Niemiec
Graichen podkreślił, że tylko zielony wodór jest zgodny z długoterminowymi celami klimatycznymi, ponieważ niebieski wodór powoduje emisje. – Będziemy stawiać na zielony wodór w dłuższej perspektywie, a ilekroć będziemy stawiać pieniądze na stole, będzie to zielony wodór – powiedział Graichen podczas dyskusji panelowej na temat współpracy energetycznej z Norwegią. Dodał jednak, że rząd nie stanie na przeszkodzie, jeśli prywatni inwestorzy zdecydują się importować niebieski wodór z Norwegii przy użyciu infrastruktury, która może być neutralna dla klimatu na dłuższą metę. – Niebieski wodór na okres przejściowy w rurociągach planowanych dla zielonego wodoru jest w porządku – powiedział Graichen.
Premier Norwegii Jonas Gahr Store zaprosił Niemcy do przyłączenia się do planów jego kraju dotyczących wykorzystania CCS na dużą skalę. – Możemy nadal dostarczać gaz, ale z bezpiecznym składowaniem węgla – powiedział Store, dodając, że Norwegia ma dużo bezpiecznej pojemności składowania CO2 pod Morzem Północnym. Powiedział, że niemiecki import norweskiego wodoru wniesie partnerstwo energetyczne między tymi dwoma krajami na nowy poziom.
Niemcy już ściśle współpracują z Norwegią w zakresie transformacji energetycznej. W ubiegłym roku działać zaczął NordLink, najdłuższy na świecie podmorski elektryczny łącznik międzysystemowy łączący oba kraje.
Clean Energy Wire/Michał Perzyński