AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Reuters: Polska wzywa Niemcy do przyspieszenia wyjścia Rosnieftu z rafinerii w Schwedt

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

– Niemcy muszą przyspieszyć sprzedaż większościowego pakietu udziałów rosyjskiej grupy energetycznej Rosnieft w rafinerii w Schwedt, aby Polska mogła w pełni zrealizować kluczową umowę na dostawy do rafinerii – powiedziała w czwartek minister klimatu Anna Moskwa.

Rafineria Schwedt, która tradycyjnie dostarczała 90 procent paliwa wykorzystywanego w stolicy Niemiec, Berlinie, tej wiosny pracowała na 50-60 procent mocy po tym, jak Niemcy wstrzymały dostawy ropy z Rosji z powodu wojny na Ukrainie.

W grudniu Polska i Niemcy zgodziły się na współpracę w zakresie dostaw do Schwedt rurociągami z polskiego portu w Gdańsku, a PKN Orlen wyraził zainteresowanie zakupem niemieckiej rafinerii. Jednak polski rząd uczynił usunięcie Rosnieftu ze struktury właścicielskiej rafinerii warunkiem długoterminowych dostaw ropy.

Niemcy w kwietniu przyjęły ustawę, która pozwoliłaby na szybką sprzedaż udziałów Rosnieftu w rafinerii, ale nie jest jasne, kiedy i jak to się stanie.

Rosyjski koncern w październiku pozwał Berlin za przejęcie kontroli nad swoją niemiecką jednostką, a jego kancelaria prawna stwierdziła w kwietniu, że działania niemieckiego rządu były równoznaczne z „wywłaszczeniem”.

– Niemiecki minister gospodarki Robert Habeck pokazał, że jest zdeterminowany, by pozbyć się Rosjan i bardzo wierzę, że jego determinacja jest szczera, ale ten proces trwa strasznie długo i to nie jest satysfakcjonujące – powiedziała Reuterowi Anna Moskwa.

– Myślę, że o tej determinacji powinno świadczyć tempo procesu i na to czekamy, ale tak naprawdę nie stać nas na więcej po polskiej stronie – dodała.

Tymczasem Polska oferuje dostęp do naftoportu w nieregularnych przedziałach czasowych zwanych slotami, które przewożą nierosyjską ropę dla Schwedt do terminalu w Gdańsku, a niemiecka rafineria nie może pracować na pełnych obrotach.

– Mamy nowoczesną infrastrukturę i jest ona rozbudowywana. Jesteśmy gotowi do współpracy, ale oczywiście bez Rosjan – podkreśla minister Moskwa.

Reuters / Jacek Perzyński

Shell rozwodzi się z Rafinerią Schwedt w Niemczech i niekoniecznie to Polacy go zastąpią


Powiązane artykuły

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Unia broni się przed farbowaną ropą, a indyjski partner Rosji protestuje

Indyjska Nayara Energy krytykuje unijne sankcje dotyczące zakazu importu z państw trzecich produktów powstałych z przetworzonej ropy naftowej. Argumentuje, że...

Udostępnij:

Facebook X X X