Niemcy: Ślemy więcej gazu z Rosji pomimo orzeczenia Trybunału

3 stycznia 2017, 13:30 Alert
gaz-system gaz
Zawór gazociągu. Fot. Gaz-System

Przez niemiecką odnogę gazociągu Nord Stream z Rosji płynie coraz  więcej gazu mimo orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE wykluczającego taką możliwość.

– Proszę pamiętać, że nie było ostatecznej decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskeij i jest ona zapowiedziana na połowę stycznia – pisze biura niemieckiego operatora OPAL Gastransport GmbH. – Z tego względu nie komentujemy trwającej procedury.

– Jak widać na naszej stronie internetowej nominacje i fizyczny przepływy na wejściu Greifswald i wyjściu Brandov delikatnie rosną. Ta sytuacja jest wynikiem zmiany decyzji Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur) o wyłączeniu OPAL  z 25 lutego 2009 roku poprzez poprawkę z 30 listopada 2016 roku. Nie możemy nic powiedzieć o naszych klientach, którzy zarezerwowali i wykorzystują przepustowość OPAl – podaje operator.

Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że do czasu ostatecznej decyzji w sprawie skargi PGNiG na decyzję Komisji Europejskiej zezwalającej na większe wykorzystanie OPAL nie należy jej realizować. W przekonaniu PGNiG, gdyby jednak do tego doszło, niemiecki operator złamałby prawo.

Jakóbik: OPAL, czyli okazja czyni złodzieja przepustowości