AlertŚrodowisko

Odbiór nielegalnych niemieckich śmieci z Polski leży w rękach landów

Polska Niemcy Unia Europejska 1

Flagi Polski, Niemiec i Unii Europejskiej. Fot. BiznesAlert.pl

Niemcy odbiorą nielegalne śmieci z Polski, ale będzie to odpowiedzialność poszczególnych landów.

Niemiecka sekretarz stanu Christiane Rohleder i polska wiceminister środowiska i Klimatu Uszula Zielińska a także sekretarz stanu ds. środowiska i Klimatu Anita Sowińska rozmawiały 16 stycznia na temat odbioru nielegalnych niemieckich śmieci z Polski. W listopadzie 2023 roku poprzedni rząd wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie.

— Prowadzimy stały dialog z krajami związkowymi oraz z przedstawicielami Rzeczypospolitej Polskiej. Federalne Ministerstwo Środowiska jest bardzo zainteresowane polubownym rozwiązaniem sporu prawnego ze wszystkimi zaangażowanymi stronami – podaje rzeczniczka prasowa niemieckiego ministerstwa.

Sekretarz stanu Rohleder dostarczyła w międzyczasie stronie polskiej harmonogram odbioru śmieci z Tuplic. Konkretne daty dotyczące odbioru nie zostały jednak podane przez stronę niemiecką do informacji opinii publicznej.

— To kraj związkowy Saksonia jest odpowiedzialny za odebranie odpadów i już rozpoczął działania wymagane do odebrania odpadów – zaznacza rzeczniczka federalnego Ministerstwo Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego.

W Polsce zalega 35 tys. ton nielegalnie składowanych odpadów z Niemiec. W Tuplicach znaleziono ich aż 20 tys. ton. Niemcy będą musiały odebrać swoje śmieci także z lokalizacji w Starym Jaworze, Sobolewie, Gliwicach, Sarbii, Bzowie i Babinie.

Aleksandra Fedorska

Fedorska: Śmieci na ratunek energetyce Niemiec po śmierci atomu?


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...
Rzeka Ren. Źródło: wikimedia

Rzeka Ren będzie coraz cieplejsza. A to wpłynie na gospodarkę

Szwajcarska Federalna Politechnika w Zurychu (ETH) wskazuje, że do końca XXI wieku temperatura wody Renu może wzrosnąć nawet o 4,2 stopnia...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X