Niemcy stają po stronie Polski wobec kryzysu na granicy z Białorusią

18 listopada 2021, 18:00 Alert
Szefowie MSW Polski i Niemiec Mariusz Kamiński i Horst Seehofer. Fot. KPRM
Szefowie MSW Polski i Niemiec Mariusz Kamiński i Horst Seehofer. Fot. KPRM

Szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. – Podejmujemy wszelkie działania w sposób przemyślany, stanowczy, we współpracy z naszymi partnerami i sojusznikami i krok po kroku doprowadzimy do deeskalacji sytuacji na granicy wschodniej, na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i osiągniemy sukces w tym zakresie – mówił Kamiński. – Stoimy w pełni po stronie Polski – deklarował Seehofer.

W czwartek w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Kamiński powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu, że to była „bardzo dobra, bardzo ważna rozmowa na temat współpracy na temat wspólnych ocen tego, co się dzieje na wschodniej granicy polski, na wschodniej granicy Unii Europejskiej”. Dodał, że jest to nasza wspólna walka o to, „żeby ta granica była stabilna, bezpieczna i żeby ta granica służyła interesom Unii Europejskiej i chroniła suwerenność naszego kraju”.

Kamiński przekazał, że w spotkaniu – drogą SMS-ową – uczestniczyła kanclerz Angela Merkel, która – jak dodał – przekazała aktualne informacje i opinie. – Bardzo dobra, bardzo szczera rozmowa. Wdrażamy taki stały – on w zasadzie funkcjonuje – mechanizm wzajemnych konsultacji – powiedział szef MSWiA.

Dodał, że jest w bardzo częstym kontakcie z szefem niemieckiego MSW. – Wszystkie ważne działania, które będzie podejmowała strona polska i niemiecka, będą konsultowane. Pan premier jest w kontakcie z panią kanclerz Merkel, pan prezydent jest w kontakcie z panem prezydentem Republiki Federalnej Niemiec. Problem jest wielki, problem, który krok po kroku wspólnie rozwiązujemy. Mamy wspólną ocenę tego, co się dzieje na granicy wschodniej Unii Europejskiej, czyli na naszej polsko-białoruskiej granicy – zaznaczył.

Kamiński: Polska nie pozwoli na stworzenie nielegalnego szlaku migracyjnego

Kamiński podkreślił, że reżim Łukaszenki ze względów politycznych próbuje stworzyć sztuczny szlak migracyjny do Unii Europejskiej. – Powiedziałem naszym niemieckim partnerom, że Polska nie pozwoli na stworzenie nielegalnego szlaku migracyjnego, szlaku z Europy Wschodniej. Podejmujemy wszelkie działania w sposób przemyślany, stanowczy, we współpracy z naszymi partnerami i sojusznikami i krok po kroku doprowadzimy do deeskalacji sytuacji na granicy wschodniej, na granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i osiągniemy sukces w tym zakresie – mówił Kamiński.

– Widać wyraźnie efekty naszych wspólnych działań. Działań władz polskich, niemieckich, krajów Unii Europejskich, naszych sojuszników z NATO. Jestem przekonany, że ta deeskalacja jest realna. To jest naszym celem w sposób wspólny i skoordynowany takie działania będziemy podejmowali – powiedział Kamiński.

– Nie będzie wschodnioeuropejskiego szlaku dla nielegalnej migracji cynicznie z powodów politycznych tworzonego, żeby zdestabilizować sytuację nie tylko w Polsce i na Litwie, ale w całej Unii Europejskiej – oświadczył.

Kamiński: pierwsza grupa kilkuset migrantów odleciała do Bagdadu

Szef MSWiA poinformował, że „pierwsza grupa kilkuset migrantów, obywateli Iraku, właśnie jest w samolocie, który wyruszył z Mińska do Bagdadu i wracają do miejsca pochodzenia”. – Z tego, co wiem, jutro będzie następny samolot, który ich będzie odwoził do Iraku – dodał. Kamiński dodał też, że Polska współpracuje z Frontexem, żeby przygotować readmisje tych nielegalnych migrantów, którzy znaleźli się w wyniku politycznych działań reżimu Łukaszenki na terenie Polski.

– Władze polskie udzielą wszelkiej pomocy logistycznej i – jeśli będzie potrzeba – finansowej Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi, żeby jak najszybciej i jak najskuteczniej udzielić pomocy humanitarnej tym, którzy są po drugiej stronie granicy – mówił Kamiński.

Seehofer: stoimy w pełni po stronie Polski

Horst Seehofer powiedział, że „stoimy w pełni po stronie Polski”. – To, co Polska robi obecnie, w chwili tego kryzysu migracyjnego jest słuszne. Jest to nieuregulowana migracja, która jest organizowana w perfidny sposób przez Białoruś i z pewnym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że jest to również wspierane przez Rosję – dodał.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński