Energiewende podnosi koszty rolnikom niemieckim

27 grudnia 2023, 07:15 Alert

Niemieccy rolnicy ponoszą koszty związane z transformacją energetyczną i ochroną klimatu. Cześć gruntów rolnych poddana została nawilżeniu i renaturalizacji, a rząd świateł unieważnił wypłatę rekompensat za paliwo dla rolników. Jednak głównym problemem jest dynamiczny wzrost cen gruntów rolnych oraz związany z nim wzrost kosztów dzierżawy w ostatnich latach.

Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.
Lądowe farmy wiatrowe. Fot. Enertrag.

— W ciągu ostatnich 10 lat koszty dzierżawy wzrosły o prawie 70 procent do średnio 378 euro za hektar – podaje portal rolniczy Agrarheute.com. Agrarheute zwraca uwagę na to, że dla wielu rolników ceny te są niemożliwe do zapłacenia. Grunty rolne coraz częściej trafiają w Niemczech w ręce przedsiębiorstw i samorządów zamiast rolników. W 2022 roku ponad połowa transakcji związanych z zakupem gruntów rolnych dotyczyła sprzedaży ziemi pod farmy wiatrowe, panele słoneczne, na cele ochrony klimatu (mokradła i bagna) oraz pod zabudowę.

W 2023 roku powierzchnia gruntów rolnych w Niemczech wyniosła 16,5 mln hektarów. Liczebności gospodarstw rolniczych spadła w Niemczech o około 35 600 tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat, co odpowiada spadkowi rzędu 14 procent. W 2022 roku w Niemczech funkcjonowało 256 000 gospodarstw rolnych.

Agrarheute / Kreiszeitung / Statista / Aleksandra Fedorska

Fedorska: OZE w kontrze do rolnictwa w Niemczech