Jest problem z recyklingiem turbin wiatrowych w Niemczech. Branża szuka rozwiązań

5 listopada 2019, 13:00 Alert

W Niemczech jest 27 tysięcy lądowych turbin wiatrowych, wiele z nich jest przestarzałych i należy je rozebrać od 2021 roku. Urzędy przekonują, że będzie to stanowić problem, a branża szuka rozwiązań.

fot. Pixabay

Problem z demontażem turbin wiatrowych

Okazuje się, że Niemcy nie są przygotowane do recyklingu zużytych turbin wiatrowych. Jest to ocena Federalnej Agencji Ochrony Środowiska (UBA)- Grozi to wąskim gardłom w zakresie recyklingu tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknami łopat wirnika i stanowi zagrożenie dla ludzi i środowiska podczas niewłaściwego demontażu – czytamy w komunikacie urzędu.

Turbiny, o których mowa, mają na ogół długość życia od 20 do 30 lat. Ponadto starsze systemy są obecnie uważane za nieefektywne. Zdaniem ekspertów jest możliwe, że od 2021 roku nastąpi ich likwidacja. Będzie to związane z rosnącymi problemami z recyklingiem, ponieważ w Niemczech jest tylko jeden system, który mógłby wykorzystywać tworzywa sztuczne, z których są łopaty wirników turbin wiatrowych.

Zdaniem ekspertów sytuacja finansowa wielu operatorów będzie się pogarszać. W przypadku elektrowni wiatrowych budowanych od 2000 roku wsparcie na mocy ustawy o odnawialnych źródłach energii wygaśnie w nadchodzących latach. Według UBA przepisy finansowe przedsiębiorstw nie mogły już być wystarczające do demontażu turbin wiatrowych.

– Rząd federalny i rządy landowe powinny szybko opracować wytyczne dotyczące demontażu turbin wiatrowych – zażądała prezes UBA Maria Krautzberger. Niemieckie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej podziela tę ocenę. – Branża wiatrowa jest zrównoważonym przemysłem i chce nim być. Dlatego też chcemy zapewnić, że demontaż odbywa się w sposób uporządkowany – powiedział dyrektor organizacji Wolfram Axthelm.

Die Zeit/Michał Perzyński

Ministerstwo Energii przekonuje się do wiatraków. „Mogą ochronić Polskę przed rosnącymi cenami energii”