AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Niemcy są wściekli na polski rząd o Nord Stream. „Nie zapomnimy im tego”

Nord Stream 2

Wyciek gazu z Nord Stream 2. Fot. SWEDISH COAST GUARD/AFP/East News

Według publikacji dziennika Spiegel, rząd w Berlinie jest wściekły na rząd Donalda Tuska o to, że polska prokuratura nie zatrzymała podejrzanego o udział w sabotażu na gazociągach Nord Stream przebywającego na terenie Polski.

Berlin zły na Polaków

W czerwcu niemiecka prokuratura wydała europejski nakaz aresztowania za Ukraińcem Wołodymyrem Z. profesjonalnym nurkiem, który według niemieckich śledczych miał być zaangażowany w wysadzenie dwóch gazociągów leżących na dnie Morza Bałtyckiego.

Z. w momencie wydania nakazu miał przebywać już w Polsce, co oznaczało konieczność aresztowania jego i doprowadzenia przed wymiar sprawiedliwości. Jednak, według niemieckiej gazety, ktoś z kręgów rządowych w Polsce uprzedził Ukraińców o planowanej akcji zatrzymania i Ukrainiec zdołał samochodem należącym do ukraińskiej ambasady opuścić terytorium Polski.

Jak informuje Spiegel, władze niemieckie są wściekłe na Polskę „Nie zapomnimy im tego” mówią anonimowo niemieccy politycy. Tymczasem cytowani polscy politycy pytają retorycznie “Po co mielibyśmy go aresztować, skoro należy mu się nagroda?”

Do doniesień niemieckich mediów odniósł się również szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. W krótkim wpisie na Twitterze napisał “My też nie zapomnimy” nawiązując do uporu Niemiec przy budowie tej szkodliwej dla Europy infrastruktury gazowej.

Do wysadzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2 doszło 26 września 2022 roku. Nie jest jasne kto zlecił wysadzenie projektu energetycznego łączącego Rosję i Niemcy. Moskwa i Berlin oskarża o to Ukrainę, jednak od początku były przesłanki, że wysadzenie gazociągów było operacją „false flag” przygotowaną przez służby rosyjskie.

Spiegiel / Mariusz Marszałkowski

Marszałkowski: Nord Stream 1 i 2 padły ofiarą sabotażu


Powiązane artykuły

Bundeswehra wyrzuca przetargi za burtę. Dbałość o naturę też

Niemiecki rząd zatwierdził projekt ustawy o przyspieszeniu planowania i zakupów dla sił zbrojnych. Jej celem jest wzmocnienie Bundeswehry. Najważniejszą zmianą...
Autobus wodorowy. Fot. Biznes Alert

Jak wygląda przyszłość wodoru w polskim transporcie?

Liczba czynnych stacji tankowania i pojazdów napędzanych wodorem na ulicach determinuje poziom wykorzystania tej technologii. Obecnie w Polsce jest tylko...

USA vs Chiny: wyścig zbrojeń w epoce dronów. Kto wygra batalię?

Stany Zjednoczone przyspieszają rewolucję dronową w swoich siłach zbrojnych. Pentagon ogłosił plany powszechnej integracji małych dronów bojowych z każdą gałęzią...

Udostępnij:

Facebook X X X