Ekolodzy ujawniają: Niemcy chciały przekonać USA do Nord Stream 2 miliardem euro na LNG

9 lutego 2021, 11:45 Alert

Organizacja ekologiczna Deutsche Umwelthilfe ujawniła dokumenty potwierdzające, że Niemcy chciały przekonać USA do porzucenia oporu wobec spornego gazociągu Nord Stream 2 w zamian za dofinansowanie projektów mogących sprowadzać amerykański gaz skroplony kwotą do miliarda euro.

Oferta niemiecka wsparcia LNG z USA za porzucenie oporu wobec Nord Stream 2 na papierze. Fot. Deutsche Umwelthilfe
Oferta niemiecka wsparcia LNG z USA za porzucenie oporu wobec Nord Stream 2 na papierze. Fot. Deutsche Umwelthilfe

BiznesAlert.pl informował we wrześniu 2019 roku, że Niemcy chcą przekonać USA do porzucenia oporu wobec Nord Stream 2 poprzez zaangażowanie w rozwój importu amerykańskiego gazu skroplonego do ich kraju. Minister gospodarki i energetyki Peter Altmaier mówił wówczas o co najmniej dwóch terminalach LNG mogących powstać w Brunsbuttel i Wilhelmshaven.

Deutsche Umwelthilfe pokazuje dokumenty zawierające faktyczną ofertę w tej sprawie. Wicekanclerz Olaf Scholz skierował w sierpniu 2020 roku pismo do ówczesnego sekretarza stanu USA Stevena Mnuchina, w którym zwraca się do niego po imieniu i wzywa do współpracy na rzecz rozwoju dostaw LNG amerykańskiego do Niemiec. Deklaruje także gotowość do inwestycji do miliarda euro wsparcia na rzecz budowy terminali niemieckich. Zdaniem Deutsche Umwelthilfe była to próba obrony Nord Stream 2 poprzez obietnicę sprowadzania „brudnego gazu pozyskiwanego metodą hydraulicznego szczelinowania” opłaconego z pieniędzy niemieckiego podatnika.

Zdaniem ekologów stanowisko rządu niemieckiego jakoby projekt Nord Stream 2 i inne przedsięwzięcia tego typu miały wyłącznie charakter biznesowy „to bajka”. – To projekty ekstremalnie polityczne – oceniają. Według nich żaden z tych projektów nie jest potrzebny bo „zapotrzebowanie na gaz spada nawet według prognoz rządu niemieckiego, czyniąc Nord Stream 2 i dostawy LNG zbędnymi”. Domagają się oni informacji Berlina o tym, czy oferta dla Amerykanów pozostaje na stole po zmianie prezydenta w Waszyngtonie.

Deutsche Umwelthilfe/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Nord Stream 2 na wodór zamiast LNG? Czas na polską strategię wodorową