AlertEnergetykaGaz.InnowacjeOZE

Niemcy tworzą mechanizm wsparcia zielonego wodoru, ale nie zapominają o niebieskim

Strategia wodorowa Niemiec stawia na wodór zielony wytwarzany z użyciem Odnawialnych Źródeł Energii. Ministerstwo gospodarki i energetyki obiecuje przygotowanie mechanizmu jego wsparcia do końca miesiąca. Nie zapomina o wodorze niebieskim z gazu.

Minister Peter Altmaier powiedział mediom niemieckim, że do końca października zostanie przedstawiona regulacja zwalniająca wytwarzanie energii na potrzeby produkcji zielonego wodoru za pomocą elektrolizery z tzw. zielonej dopłaty wspierającej rozwój OZE zgodnie z ustawą o źródłach tego rodzaju.

– Obiecuję, że przedstawimy odpowiednie rozwiązanie grupom parlamentarnym w Bundestagu w ciągu następnych trzech tygodni – zapowiedział Altmaier przed rozpoczęciem konferencji o wodorze w Berlinie.

Jednakże kanclerz Angela Merkel wsparła technologię CCS, która pozwala dekarbonizować wodór wytwarzany z gazu. Altmaier przyznał, że niebieski wodór będzie także wykorzystywany w Niemczech. – Widać, że gaz ziemny pozostanie ważnym elementem naszego systemu dostaw surowców przez wiele lat – przyznał.

Analogiczna dyskusja toczy się w Polsce. O ile jednak Polacy zamierzają wykorzystywać do pozyskiwania wodoru gaz ze źródeł zdywersyfikowanych, Niemcy mogą sięgnąć po surowiec ze spornego gazociągu Nord Stream 2. Gazprom przekonuje, że w przyszłości może nim płynąć także wodór rosyjski wytwarzany z gazu lub atomu (fioletowy).

Dow Jones/Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Fioletowy wodór? Lepszy swój, niż z Rosji


Powiązane artykuły

Blackout w Pradze. Ludzie uwięzieni w windach, transport szwankuje

W czeskiej stolicy doszło do awarii podstacji w Chodovie, przez którą znaczna część miasta i okolicy została pozbawiona energii elektrycznej....

Zapłonęła Biedronka. Winna jest fotowoltaika

Trwa pożar sklepu Biedronka w Buku. W akcji gaśniczej uczestniczy około 30 zastępów straży pożarnej. Rzecznik PSP poinformował, że pożar...
Offshore na Morzu Bałtyckim. Fot. Polenergia

Inwestorzy wiatraków na Bałtyku zapraszają polskie firmy do projektu

Equinor i Polenergia organizują Dzień Dostawcy dla Bałtyk 1, projektu morskiej farmy wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego,...

Udostępnij:

Facebook X X X