Niemcy zamierzają uruchomić produkcję „zielonego” wodoru na Ukrainie

6 grudnia 2019, 09:00 Alert

Projekt demonstracyjny jest planowany do realizacji w ramach niemiecko-ukraińskiego partnerstwa energetycznego H2. Strona niemiecka ogłosiła gotowość do rozpoczęcia badań, a następnie, na podstawie wyników, stworzy projekt demonstracyjny.

fot. Flickr

Zielony wodór na Ukrainie

– Od 2021 r. przejdziemy do technicznego planowania projektu i opracowania niezbędnych ram regulacyjnych, a na początku 2022 r. do jego wdrożenia – podkreślają niemieccy partnerzy. Według wstępnych szacunków, Ukraina ma wszystkie niezbędne warunki do efektywnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ich konwersji na wodór i produkcji z niej dodatkowych produktów.

– Nasz kraj ma gazociągi połączone z Niemcami i Europą, gotowe do eksportu wodoru lub przetworzonych związków węglowodorów otrzymywanych z wody i „zielonej” energii elektrycznej. Ukraina, ze względu na dużą liczbę wolnych gruntów nieodpowiednich dla rolnictwa, może wytwarzać dużą ilość takiego „zielonego” wodoru w elektrowniach hybrydowych, pracujących m.in. przy pomocy generatorów wiatrowych lub paneli słonecznych – wyjaśnia Ministerstwo Energii i Ochrony Środowiska.

Ministerstwo jest przekonane, że dzięki istniejącej infrastrukturze Ukraina może stać się głównym producentem wodoru w Europie i dostawcą gazu ziemnego z dodatkiem „zielonego” wodoru do Niemiec.
Dodanie „zielonego” wodoru do istniejących gazociągów podczas transportu gazu ziemnego (o stężeniu do 20%) zapewnia technologia Power-to-Gas – najnowocześniejszy, prosty, szybki i najmniej kosztowny (bez inwestycji w nową infrastrukturę) sposób na stworzenie nowego rynku wodoru. Dodanie wodoru do gazu ziemnego znacznie poprawia jego właściwości i zmniejsza emisję CO2 podczas pracy systemu przesyłowego gazu – uważa ukraińskie Ministerstwo Energii i Środowiska.

– Niemiecko-ukraińskie partnerstwo energetyczne na rzecz rozwoju wodoru jest interesujące dla Ukrainy, ponieważ z jednej strony przyczyni się do rozwoju odnawialnych źródeł energii, z drugiej zaś przyczyni się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy zarówno na Ukrainie, jak i w Niemczech – powiedział Aleksiej Riabczin, wiceminister energii i środowiska. – Nasz kraj ratyfikował porozumienie klimatyczne z Paryża na wczesnym etapie, demonstrując polityczną wolę poparcia wysiłków celu złagodzenia zmian klimatu – dodał.

Rząd niemiecki zamierza wspierać rozwój technologii wodorowych także u siebie, a stosowna strategia ma zostać przyjęta do końca 2019 roku.: – Nasz cel jest jasny. Chcemy, aby Niemcy były globalnym graczem numer jeden technologii wodorowych – powiedział minister gospodarki Peter Altmaier podczas konferencji w listopadzie 2019 roku. Altmaier przyznał, że Niemcy będą musiały importować część wodoru z krajów „przyjaznych środowisku”.

Energia Gigawat

Perzyński: Opowieść o wodorze – pierwszym pierwiastku i wiecznej drugiej opcji