Niemiecki ABO Wind zbuduje swoją pierwszą farmę wiatrową w Polsce

16 września 2020, 15:00 Alert
wiatrak siano
Fot. Bartłomiej Sawicki

Spółka ABO Wind zapowiedziała rozpoczęcie prac budowlanych przy pierwszym projekcie wiatrowym, który będzie realizować w Polsce. Budowy farmy wiatrowej o mocy blisko 20 MW o nazwie Donaborów ma ruszyć w 2021 roku.

Farma wiatrowa Donaborów ma powstać około 90 kilometrów na północny wschód od Wrocławia. Będzie się ona składać z 9 turbin Siemens Gamesa SG114. Łączna moc zainstalowana to 19,8 MW. Farma uzyskała wsparcie w formie stałej taryfy gwarantowanej w poprzedniej aukcji w 2019 roku.

ABO Wind weszła na polski rynek w zeszłym roku i otworzyła swoje biuro w Łodzi na początku 2020 roku. Zespół firmy skupia się na projektach solarnych typu greenfield. – Ponieważ ograniczenia dla nowych farm wiatrowych są wysokie, szczególnie szukamy obszarów, które są odpowiednie dla dużych farm słonecznych – powiedział starszy kierownik projektu ABO w Łodzi Roman Karbowy. – Polska planuje wzrost udziału energii elektrycznej pochodzącej z OZE do 32 procent przed 2030. Chcielibyśmy odegrać ważną rolę w realizacji tego ambitnego celu – dodał.

Niemiecka firma ABO Wind działa na rynku od  25 lat rozwija i wdraża projekty związane z energią odnawialną.  ABO Wind jest obecne w 16 krajach na czterech kontynentach i zatrudnia około 700 pracowników. Firma zrealizowała już projekty energetyczne o łącznej mocy ponad 3 GW na całym świecie.

ABO Wind/Bartłomiej Sawicki