Niemiecki producent stali dostarczy rury do budowy Nord Stream 2

17 marca 2016, 07:35 Alert

(Anna Kucharska)

Nord Stream AG

Jak podał we wtorek austriacki Industriemagazin, spółka joint venture Europipe uzyskała ogromny kontrakt na dostarczenie większości rur dla nowego projektu Gazpromu – Nord Stream 2.

Niemiecką spółkę joint venture Europipe tworzą dwa niemieckie przedsiębiorstwa: dolnosaksoński koncern stalowy Salzgitter oraz huta w Dillingen, będąca największym producentem ciężkich płyt stalowych w Europie. Zarząd konsorcjum odpowiedzialnego za budowę Nord Stream 2 poinformował, że spółka Europipe będzie odpowiedzialna za dostarczenie na wielką skalę stalowych rur do budowy bałtyckiego gazociągu.Oprócz Europipe wygranymi w przetargu są także rosyjskie firmy OMK i ChelPipe.

W kontrakcie chodzi o około 2.500 km stalowych rur o łącznej wadze 2,2 mln ton. Europipe zdołał zapewnić sobie lwią część zamówienia w wysokości 40%. OMK udzielono 33% zamówienia, a 27% przyznano ChelPipe. Salzgitter poinformował, że rury będą produkowane od sierpnia w fabryce Europipe znajdującej się w Mülheim an der Ruhr.

Rzecznik konsorcjum zarządzającego Nord Stream 2 w Szwajcarii powiedział, że dokładna wartość zamówienia nie jest jeszcze możliwa do oszacowana. Jednak plasuje się poniżej 2,6 mld euro, która to kwota stanowiła łączną wartość rur wyprodukowanych dla poprzedniego projektu: Nord Stream 1. Nowe kontrakty nadal są w trakcie negocjacji, a podpisane zostaną w najbliższych tygodniach.

Dla Europipe jest zatem obecne zlecenie kontynuacją poprzedniego. Według Salzgitter’a, Europipe wyprodukował od kwietnia 2008 do września 2011 już ok. 1.800 km rur dla pierwszych dwóch nitek Gazociągu Północnego. Nord Stream 2 powinien według planów ruszyć w 2019 r. i dostarczać rosyjski gaz do Europy, podwajając w ten sposób wolumen bezpośrednich dostaw gazu do Niemiec. Tradycyjna trasa przez Ukrainę będzie tym samym pomijana.

Udziałem zainteresowany jest także koncern stalowy z Linz: Voestalpine, który łączy wieloletnie partnerstwo biznesowe z rosyjskim OMK. Do budowy Nord Stream 1, Voestalpine dostarczył 170.000 ton rur o wartości 60 mln euro w latach 2008-2010. „Voestalpine rozpoczyna właśnie krótkoterminowe negocjacje ze swoim rosyjskim partnerem OMK w kwestii  udziałów”, powiedział rzecznik Voestalpine, Peter Felsbach.