Rząd federalny zakupił tysiące rur od spółki Nord Stream 2 składowanych w Sassnitz na potrzeby budowy pływającego terminalu LNG na Bałtyku.
– Po rozważeniu wszystkich istotnych kwestii, w tym również kwestii związanych z prawem sankcyjnym, rury spółki Nord Stream 2 AG zostały zakupione w celu rozbudowy bałtyckiego gazoportu LNG. W odniesieniu do sankcji amerykańskich, wszystkie niezbędne kwestie zostały wyjaśnione z władzami USA – odpowiedziała na pytanie regionalnej gazety Ostsee Zeitung rzeczniczka prasowa federalnego minister ds. gospodarki.
Rząd federalny nie udziela jednak informacji na temat ceny oraz konkretnej ilości zakupionych rur. Spółka Nord Stream 2 AG jest od 2019 roku objęta sankcjami amerykańskimi. Unia Europejska nie nałożyła sankcji ani na Nord Stream AG, ani na gazociąg Nord Stream 2. Siedzibą firmy, której właścicielem w 51 procentach jest rosyjski Gazprom jest miejscowość Zug w Szwajcarii. Po inwazji Rosji na Ukrainie spółka znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Sąd kantonalny w Zug udzielił spółce w grudniu 2022 roku moratorium na sześć miesięcy do 10 lipca 2023 roku.
W tym czasie wierzyciele nie mogą pobierać żadnych pieniędzy od firmy. Spółka jest obecnie reprezentowana przez syndyka ze szwajcarskiej firmy Transliq.
Tagesschau / Ostsee – Zeitung / Aleksandra Fedorska