Niemieckie media: Polskę omijają miliardy, które mogłaby zarobić na OZE

22 kwietnia 2016, 07:00 Alert

(Manager Magazin/Anna Kucharska)

Turbiny wiatrowe w Austrii

Ostatnie plany zmian na polskiej scenie energetycznej budzą niepokój u naszych zachodnich sąsiadów. W niemieckim Manager Magazin ukazał się w czwartek artykuł ostro krytykujący rządowe plany wsparcia węgla i piętrzenie trudności wobec rozwoju energetyki wiatrowej.

Dziennikarz o nazwisku znaczącym tyle co – nomen omen – „troska”, opisuje sytuację energetyki w Polsce jako wysoce niepokojącą. Zamiast wprowadzania oczekiwanej zmiany w stronę czystej, a teraz także coraz bardziej opłacalnej energetyki odnawialnej, polski rząd chce za wszelką cenę ratować węgiel. W tym celu naciska na pozostałych aktorów branży energetycznej i banki, aby wzięli oni udział w finansowaniu Kompanii Węglowej.

Magazyn krytykuje, że czeski koncern energetyczny CEZ, który miał budować w Polsce farmy wiatrowe, został z Polski praktycznie wyrzucony. Niemiecki portal powołuje się na wypowiedź Martina Pacovsky’ego, szefa ds. odnawialnych źródeł energii w CEZ: „To jest nie do pojęcia, że rząd [polski – przyp. aut.] nie chce korzystać z tego źródła energii.”

W konsekwencji przedsiębiorstwo, które wcześniej pokładało w Polsce duże nadzieje, przeniosło znaczną część swojej działalności w zakresie przybrzeżnych farm wiatrowych do Hamburga. W ten sposób planowane do roku 2020 inwestycje w wysokości dwóch miliardów euro ominą Polskę szerokim łukiem.

Według niemieckiego magazynu, incydent z planowaną farmą wiatrową rzuca światło na „transformację” energetyczną, jaka dokonuje się w Polsce. Wraz z mocno krytykowaną ustawą o farmach wiatrowych prawicowy rząd rzuca odnawialnym źródłom energii przysłowiowe kłody pod nogi. Równocześnie rząd chce przeznaczyć miliardowe dotacje na konający przemysł węglowy – pisze niemieckie medium. Manager Magazin ostrzega, że Polska w ten sposób zadrze z resztą Europy.

Jako uzasadnienie, Manager Magazin wyjaśnia, że rząd nie chce dodatkowej energii wiatrowej, ponieważ mogłaby ona osłabić popyt na węgiel powodując obniżkę cen za energię. Te obawy są, zdaniem portalu, uzasadnione, ponieważ energetyka wiatrowa bardzo dobrze rozwija się w Polsce. W zeszłym roku Polska znalazła na drugim miejscu w Europie (po Niemczech) w rozbudowie instalacji wiatrowych. W planach były także dalsze liczne projekty budowy nowych farm wiatrowych, w tym przez czeski CEZ.