AtomEnergetykaŚrodowisko

Niemieckie medium przekonuje, że narasta sprzeciw wobec atomu w Polsce i sięga po fake news

Chmura radioaktywna nad Polską z ekspertyzy dla niemieckich Zielonych. Fot. Wojciech Jakóbik

Chmura radioaktywna nad Polską z ekspertyzy dla niemieckich Zielonych. Fot. Wojciech Jakóbik

Brandenburska gazeta Nordkuriar uważa, że sprzeciw wobec budowy elektrowni jądrowych w Polsce istnieje na poziomie lokalnym i międzynarodowym. Gazeta interpretuje polską politykę energetyczną, jako “zasadniczo odmienną orientację polityki energetycznej”. To medium posługuje się fake news rozprzestrzenianym przez Rosjan.

Nordkurier opisuje plotkę o chmurze radioaktywnej, która miała zaniepokoić polską opinię publiczną. Spekulacje na temat chmury radioaktywnej nadciągającej z Ukrainy nad Polskę były rozprzestrzeniane przez media rosyjskojęzyczne. Państwowa Agencja Atomistyki dementowała wieści na ten temat.

Gazeta pisze także o lokalnych protestach antyatomowych, nie podając konkretnych przykładów, a warto przypomnieć, że odbywają się z udziałem kilkudziesięciu ludzi z organizacji Bałtyckie SOS na Pomorzu albo za sprawą Partii Zielonych we współpracy z jej niemieckim odpowiednikiem we Frankfurcie. 86 procent ankietowanych na zlecenie polskiego ministerstwa klimatu i środowiska popiera atom.

Zdaniem Nordkurier polski rząd realizuje politykę energetyczną we współpracy z USA i Koreą Południową, które uważa, za kraje partnerskie. To z nimi chce budować reaktory: AP1000 z Westinghouse i APR1400 z KHNP. Partnerstwo to jest widoczne nie tylko w sferze energetyki, ale także obronności, bo Polacy zakupili tam w ostatnim czasie najwięcej broni.

– Warszawa polega również na amerykańskich i południowokoreańskich firmach i systemach uzbrojenia w celu modernizacji na dużą skalę polskiej armii, która jest na najlepszej drodze do stania się największą i najpotężniejszą w całej Unii Europejskiej – podaje Nordkurier.

W ramach konsultacji transgranicznych dotyczących budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu, które odbyły się w Warszawie w połowie kwietnia, strona niemiecka nie wniosła żadnych uwag. W Niemczech ostatnie połączenia sieci do trzech ostatnich elektrowni jądrowych w tym kraju zostały odłączone 15 kwietnia.

Nordkurier / Aleksandra Fedorska / Wojciech Jakóbik

Rosja straszy Polskę nieistniejącą chmurą radioaktywną


Powiązane artykuły

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Wielka Brytania daje zielone światło nowemu atomowi. Czekał na to 15 lat

Elektrownia jądrowa Sizewell C otrzymała decyzje inwestycyjną. Projekt otrzymał zagwarantowane finansowanie, w które zaangażował się rząd, kończą 15-letnie starania. Sizewell...

Giganci energetyczni odwracają się od grupy promującej net-zero

Shell, wraz z dwiema innymi firmami, opuściły grupę powołaną przez SBTi i pracującą nad nowym standardem dla branży wydobywczej, zmierzającym...

Udostępnij:

Facebook X X X